Trwa remont Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie. Świątynia nie przechodziła poważnych zmian od niemal 60 lat i była z zewnątrz w fatalnym stanie. Przyczyniły się do tego także drobne naprawy, których dokonywano niegdyś niezgodnie ze sztuką budowlaną.
Uszkodzone tynki reperowano zaprawą cementową, co powodowało ich dalsze odpadanie.
– Najpilniejszych prac wymagały dwie charakterystyczne wieże mierzące ponad 40 metrów oraz elewacja – informuje Ryszard Mularczyk, koordynator remontu.
Ściany w wyniku wilgoci nabrały czarnego i zielonego koloru. W niektórych miejscach na wieżach spod dziurawej blachy przebijały się nawet młode brzozy. Niektóre elementy zawilgoconych gzymsów zaczynały odpadać i stanowiły zagrożenie dla przechodniów. Obecnie zniszczone elementy ścian są skuwane, oczyszczane i impregnowane. Na frontowej części świątyni są piękne gzymsy, portale i attyki. Ubytki w nich zostaną uzupełnione, a całość odtworzona w jasnych kolorach. Dzięki temu wieże, które są wizytówką Piekoszowa będą jeszcze bardziej zauważalne.
– W złym stanie jest też ponad 20 żaluzji okiennych na obu wieżach. Są one zmurszałe i groziły wypadnięciem. Stare, sosnowe elementy zostaną wkrótce zastąpione specjalnie wyprodukowanymi okiennicami modrzewiowymi, bardziej odpornymi na wilgoć – dodaje Ryszard Mularczyk.
W planach jest zakończenie remontu wież do końca roku. Jeśli ze względu na złe warunki pogodowe okazałoby się to niemożliwe, prace zostaną dokończone wiosną. Remont wież i elewacji kościoła w Piekoszowie będzie kosztować ponad 1 milion złotych. Część kosztów pokryła dotacja unijna z urzędu marszałkowskiego oraz dotacja z budżetu gminy.
W planach jest już kolejny etap prac, który zakłada zagospodarowanie terenu wokół kościoła, łącznie z odwodnieniem budynku i przebudową wjazdów – zapowiada Ryszard Mularczyk. Przed głównym wejściem na teren sanktuarium będzie wybrukowana przestrzeń z ławkami, gdzie podjeżdżać będą wyłącznie samochody na uroczystości – śluby, czy pogrzeby. Po lewej stronie, gdzie teraz także parkują auta, powstanie rekreacyjny teren zielony z ławkami. Samochody będą mogły się zatrzymywać na dużym parkingu na ok. 100 miejsc, który ma powstać za plebanią.
Świątynia w Piekoszowie powstała w XIX wieku, w miejscu starszego kościoła z pierwszej połowy XIV wieku i jest jednym z najważniejszych sanktuariów maryjnych w diecezji kieleckiej. Najcenniejszym zabytkiem jest tam słynący łaskami barokowy obraz przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem. We wrześniu przyszłego roku przypada 50-lecie koronacji obrazu, której dokonał kardynał Stefan Wyszyński.