W Hucie Szklanej w gminie Bieliny powstanie Świętokrzyska Zagroda Kultury. Budowa interaktywnego muzeum ma się rozpocząć w przyszłym roku i potrwa dwa lata.
Obiekt zlokalizowany będzie w sąsiedztwie istniejącej Osady Średniowiecznej i dużego parkingu u podnóża Świętego Krzyża. Będzie miał powierzchnię prawie 700 metrów kwadratowych, a jego kształt ma być z zewnątrz zbliżony do akordeonu.
– Przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii będą tam prezentowane tradycje i obrzędy związane ze świętokrzyską wsią – zapowiada Sławomir Kopacz, wójt gminy Bieliny.
Turyści będą mogli w sposób wirtualny przymierzyć regionalne stroje świętokrzyskie. Będzie można poznać obrzędy, które coraz rzadziej spotyka się na wsi, związane np. z weselem. Turysta dzięki technologii hologramowej zobaczy jak wyglądały oczepiny i pierwszy taniec.
Projekt powstaje we współpracy z Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach, którego pracownicy będą odpowiadać za stronę merytoryczną ekspozycji. Z nowej atrakcji turyści będą mogli korzystać od 2020 roku.
– Obiekt będzie działał przez cały rok, co ma pomóc w zwiększeniu liczby turystów – dodaje Sławomir Kopacz.
Osadę Średniowieczną w Hucie Szklanej odwiedza od 40 do 50 tysięcy turystów rocznie. Potencjał jest większy, bo na Święty Krzyż rocznie przyjeżdża ponad 200 tysięcy osób.
Partnerem projektu jest Klasztor Misjonarzy Oblatów na Świętym Krzyżu. Dzięki wspólnie pozyskanej dotacji, w klasztorze i sanktuarium wykonane zostaną kolejne prace rewitalizacyjne za ok. 8 milionów złotych.
– Obecnie trwa przygotowywanie i uzgadnianie z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków programów konserwatorskich, niezbędnych do wykonania prac – mówi ojciec Zygfryd Wiecha, superior klasztoru.
W sanktuarium będzie wymieniana cała instalacja elektryczna. W planach jest też malowanie ścian kościoła, renowacja kaplicy Relikwii Drzewa Krzyża Świętego i krużganków, z uwzględnieniem konserwacji zniszczonych fresków.
W sumie, projekt, którego liderem jest gmina Bieliny, będzie kosztował ponad 15 mln złotych. Do końca tego roku samorząd złoży pełną dokumentację i podpisze z urzędem marszałkowskim ostateczną umowę o unijnym dofinansowaniu, które pokryje koszt prac w 80 proc.