Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych z powiatu staszowskiego mogą ubiegać się o stypendia, w wysokości 3 tysięcy złotych. Szanse na granty, w wysokości 10 tysięcy zł mają również szkoły z tego terenu. W siedzibie Elektrowni w Połańcu przedstawiono szczegóły programu, pod nazwą ENEA Akademia Talentów.
Warunkiem przyznania stypendium jest udokumentowanie osiągnięć, czyli np. udział w olimpiadach przedmiotowych i konkursach, zaangażowanie w działalność zespołu muzycznego, chóru, albo drużyny sportowej. Wnioski oceniać będzie komisja. W drugim etapie konkursu, kandydaci będą musieli przygotować autoprezentację.
– Granty dla szkół trafią do najbardziej ambitnych placówek – zaznaczył Sławomir Krenczyk, prezes Fundacji ENEA.
Dodał, że w ocenie będą się liczyć innowacyjne pomysły edukacyjne oraz inne rozwiązania, zachęcające uczniów do poszerzania wiedzy i zdobywania laurów. W konkursie dla szkół, oprócz komisji będą mieć również znaczenie głosy internautów.
Poseł Prawa i Sprawiedliwości- Anna Krupka stwierdziła, że ENEA Akademia Talentów, to bardzo dobry program, ponieważ nie ma nic lepszego niż inwestycja w młodych ludzi i obserwowanie tego jak się rozwijają. Nie zawsze wystarcza sam zapał, czas i zaangażowanie. Pieniądze, które gwarantuje program są znaczącym elementem w rozwijaniu pasji i realizowaniu marzeń młodych ludzi- dodała parlamentarzystka.
Prezes Elektrowni ENEA Połaniec – Lech Żak powiedział, że przedsiębiorstwu zależy na dostrzeżeniu zdolnych ludzi, pochodzących z tych stron, którzy w przyszłości mogą stanowić potencjał dla firmy. Jego zdaniem, Akademia Talentów może być zalążkiem szkoły liderów, która być może kiedyś powstanie .
Zgłoszenia do Akademii Talentów przyjmowane są do 15 października. Regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej spółki ENEA. Program Akademia Talentów obejmuje te rejony w Polsce, w których działa firma energetyczna.