Ks. bp Kazimierz Ryczan zostanie we wtorek pochowany w podziemiach Bazyliki Katedralnej. Znajduje się tam krypta, w której zgodnie z tradycją chowani są wyłącznie ordynariusze diecezji kieleckiej. W sumie spoczywa tam sześciu biskupów.
W 1818 roku został w niej pochowany pierwszy biskup kielecki Wojciech de Boża Wola Górski. W kolejnych sarkofagach spoczywają biskupi Augustyn Łosiński, Tomasz Teofil Kuliński, administrujący diecezją Maciej Majerczak oraz Czesław Kaczmarek. Jako ostatni w 1980 roku został pochowany bp Jan Jaroszewicz.
– Wszystkie sarkofagi mają taki sam wygląd – mówi ks. dr Paweł Tkaczyk, diecezjalny konserwator zabytków i dyrektor Muzeum Diecezjalnego. – Są to bardzo skromne, marmurowe nagrobki. Na górnej płycie znajduje się imię i nazwisko zmarłego biskupa oraz daty urodzenia i śmierci.
Pomieszczenie, w którym znajdują się sarkofagi jest niewielkie. Do krypty prowadzi wąski, podziemny korytarz.
– To utrudnia chociażby przeniesienie i złożenie tam trumny – dodaje ks. Paweł Tkaczyk.
W związku z tym na zlecenie ks. bp Kazimierza Ryczana kilka lat temu wykonano szyb prowadzący do krypt. Jest on przykryty kilkoma płytami, znajdującymi się w środkowej części nawy głównej. Tamtędy można zsunąć trumnę z ciałem biskupa do podziemi katedry, gdzie następnie jest składana w sarkofagu.
Widoczna w nawie głównej płyta prowadząca do podziemi jest zatytułowana „Świadkowie wiary. Biskupi kieleccy”. Są na niej wymienieni wszyscy ordynariusze diecezji spoczywający w krypcie.
– Ze względu na pochówek ks. biskupa Kazimierza Ryczana w niewielkiej krypcie katedralnej, kuria diecezjalna w Kielcach prosi, by osoby, które przyjdą na uroczystości pogrzebowe nie przynosiły wieńców. Ewentualne kwiaty i znicze można złożyć przy krzyżu misyjnym lub pomniku św. Jana Pawła II – mówi ks. Paweł Tkaczyk. – Miejsca w podziemiach bazyliki jest tak mało, że niewykluczone, iż pochówek ks. bp Kazimierza Ryczana będzie ostatnim w tym miejscu – dodaje.
Podziemia Bazyliki Katedralnej są otwierane raz w roku, 2 listopada. Można też odwiedzić to miejsce po wcześniejszym umówieniu się w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach.