Zupa z czarnego bzu – to zwycięzca tegorocznego konkursu „Nasze sandomierskie- kulinaria regionalne”, który odbył się w Zamku Królewskim w Sandomierzu. W tym roku motywem przewodnim były rośliny dziko rosnące.
Do rywalizacji o główną nagrodę tj. Srebrną Chochlę stanęło 5 gmin z powiatu sandomierskiego. Do oceny przez komisję konkursową zgłoszona też była zupa pokrzywowa przyrządzana na dwa różne sposoby, zielona zupa z ziół oraz bigos leśny.
Jak powiedział Marek Bisztyga, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łoniowie przepis na zupę z czarnego bzu znaleziony został w miejscowych zasobach bibliotecznych. Przyznał, że bardziej znane są soki czy syropy z tej rośliny, ale zupę z czarnego bzu też gotowano dawniej na tym terenie. Przyrządzana jest na słodko i podawana z makaronem.
Maria Rzepczyńska z zespołu ludowego „Słupczanie” w gminie Dwikozy powiedziała, że takie konkursy są potrzebne do kultywowania dawnych tradycji i zachęcania ludzi do zbierania roślin, które są w zasięgu ręki i które można wykorzystać w kuchni.
Na walory zdrowotne takiego podejścia do przygotowywania dań zwróciła uwagę Zofia Wydro z zespołu obrzędowego „Lasowiaczki”, członek komisji konkursowej. Stwierdziła, że teraz dużo mówi się o medycynie niekonwencjonalnej i o powrocie do naturalnych produktów spożywczych, tym bardziej warto przypominać dawne nawyki naszych babć, które na tym bazowały i cieszyły się dobrym zdrowiem.
Oprócz dań konkursowych reprezentacje gmin przygotowały także wiele innych specjałów m.in. sałatkę z mniszka, domowe wypieki, faszerowane jajka i koreczki. Wszystko wystawione było do degustacji. Konkurs po raz 15 zorganizowało Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.