Świętokrzyscy politycy wspominali dzisiaj w „Studiu Politycznym” postać zmarłego w środę, byłego ordynariusza diecezji kieleckiej, biskupa seniora Kazimierza Ryczana. Przy tej okazji dyskutowali także o roli Kościoła w polityce. Odnieśli się również do ustanowionego przez Sejm Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.
Senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń podkreślił, że bp Kazimierz Ryczan był osobą nietuzinkową, człowiekiem wielkoformatowym, którego stratę w tej chwili jeszcze trudno opisać i ogarnąć.
– Realizował się przede wszystkim w biskupstwie, był ordynariuszem naszej diecezji i to było dla Niego największe wyzwanie. Myślę, że przejdzie do historii jako niezwykle aktywny i przewidujący ordynariusz – powiedział na antenie Radia Kielce senator.Przypominał, że przez lata swojej pracy naukowej jako wykładowca, opiekun młodzieży akademickiej, jako duszpasterz Solidarności poczuwał się do tego, aby mówić o sprawach społecznych, także tych związanych z polityką.
– To nie bezpośredni wpływ, ale był to wpływ, którego właściwie ja i moje środowisko od Niego oczekiwaliśmy. Często chodziło o to, by wyraził swój pogląd, swoje zdanie na dany temat. My kierowaliśmy się tymi wskazówkami – zaznaczył senator Słoń.
Zdaniem Michała Brauna z Platformy Obywatelskiej, zasługi biskupa Ryczana są ogromne. – Opowiadali mi o Nim moi rodzice, związani z Solidarnością i z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Jak mówili, ksiądz Biskup jako pracownik naukowy nie wychodził wówczas z uczelni, duch zaangażowania w walce o wolność przyświecał Jemu i wszystkim, którzy z nim współpracowali. Po każdym wielkim człowieku zostaje wiele myśli i cytatów, które trzeba analizować i pamiętać mówił Michał Braun.
Polityk przypominał m.in słowa biskupa „nie przypisujmy demokracji praw boskich. Nie można za pomocą demokracji matematycznej niesprawiedliwie dyskryminować ani poszczególnych obywateli, ani grup społecznych”. Nie ukrywał jednak, że z niektórymi twierdzeniami ordynariusza, np. krytycznymi wypowiedziami o Unii Europejskiej, nie chciał się zgadzać.
Grzegorz Gałuszka Grzegorz Gałuszka z Polskiego Stronnictwa Ludowego powiedział, że odszedł człowiek o wysokiej kulturze i miłym usposobieniu, zasłużony dla całego regionu świętokrzyskiego, opiekun i duszpasterz akademicki. – Z pokorą podchodził do działań, ale karcił też za nieodpowiednie zachowania. Zostawił nam swój testament. Niektórzy mogą oceniać Jego homilie jako kontrowersyjnie, ale odnosiły się one do wiary i pokory – stwierdził.
Magdalena Fogiel-Litwinek z Kukiz’15 – mówiła natomiast, że biskup senior pokochał ziemię świętokrzyską, jego dewizą było budowanie wspólnoty, wspierał rozwój szkolnictwa akademickiego, był inicjatorem powstania Hospicjum i Muzeum Diecezjalnego. – Biskup z odwagą wyrażał swoje poglądy i zapraszał do dialogu i dyskusji. Skonsolidował środowisko prawicowe w Kielcach – przypominała.
Piotr Kopacz z Nowoczesnej, zauważył, że z jednej strony jako biskup Kazimierz Ryczan angażował się w wygaszanie konfliktów, napominał polityków, aby pracowali na rzecz województwa, co należy wspominać ciepło, z drugiej strony zaś nie ukrywał swoich poglądów, a z tymi nie wszyscy się zgadzali.
Uroczystości pogrzebowe bp. Kazimierza Ryczana rozpoczną się w Kielcach w poniedziałek. Trumna z ciałem ordynariusza zostanie złożona we wtorek w krypcie biskupów kieleckich w podziemiach Bazyliki Katedralnej.
Posłuchaj nagrania audycji