Historyczne referaty, występy artystyczne, pokazy twórczości ludowej, konkursy i regionalne ciekawostki złożyły się na Piknik Historyczny w Nowym Korczynie. Wydarzenie wpisało się w gminne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa.
Organizatorami pikniku było Towarzystwo Miłośników Ziemi Korczyńskiej i tamtejszy Gminny Ośrodek Kultury. Jak mówi jego dyrektor, Bogumiła Zawada, celem imprezy było przypomnienie mieszkańcom i podkreślenie, że dziedzictwo kulturowe jest świadectwem życia poprzednich pokoleń, których działalność i wiedza miały wpływ na kształt obecnego krajobrazu.
– Chodziło nam o to, by przybliżyć mieszkańcom, to co sami mamy najpiękniejszego i czym możemy pochwalić się historycznie i kulturowo – tłumaczy Bogumiła Zawada.
Mieszkańcy mogli się dowiedzieć m.in. jakie znaczenie i pochodzenie ma herb Nowego Korczyna, a także posłuchać wywiadu z regionalną poetką Władysławą Leżoń i artystą ludowym Janem Wielgusem. W trakcie konkursów przyrodniczych i historycznych odwoływano się do najcenniejszych zabytków Nowego Korczyna.
Jak informuje Lidia Płonka, przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej i przewodnik po miejscowości, Nowy Korczyn może pochwalić się długą i bogatą historią. Jak przypomina miejscowość powstała w 1258 roku staraniem księcia Bolesława Wstydliwego. Dodaje, że ostatni przedstawiciel małopolskiej linii Piastów wraz ze swoją małżonką św. Kingą ufundował m.in. klasztor oo. franciszkanów. Wszyscy goście mogą również zwiedzać pozostałości synagogi.
Piknik historyczny w Nowym Korczynie zakończyło integracyjne spotkanie przy ognisku nad rzeką Nidą.