Przyszłość polskiego sądownictwa zdominowała pierwsze po wakacjach Studio Polityczne Radia Kielce. Jak już informowaliśmy, w lipcu prezydent Andrzej Duda zawetował forsowane przez PiS ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Jednocześnie zapowiedział, że przygotuje własne projekty.
W miniony czwartek prezydencki minister Andrzej Dera powiedział, że są one już na ukończeniu. Z kolei w piątek Andrzej Duda spotkał się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Ich rozmowy dotyczyły m.in. tych zmian. Goście Studia Politycznego zastanawiali się, jakie będą to propozycje i czy uda się znaleźć kompromis.
Senator PiS Krzysztof Słoń stwierdził, że było to bardzo owocne spotkanie, które otwiera nową kartę we wzajemnych relacjach między Pałacem Prezydenckim, a większością parlamentarną, której przewodzi Jarosław Kaczyński.
– Widać też, że panowie w poczuciu wielkiej odpowiedzialności za sprawy kraju, a także konieczności utrzymania tej prawicowej drużyny, która zabiega o sprawy ojczyzny siedli do stołu. Pewnie większość czasu poświęcili na projekty Pana Prezydenta. Sądzę, że to było pokazanie tego, że cały czas jest współdziałanie i ono będzie. Istotne jest to, że pierwsza rozmowa dotycząca zmian w sądownictwie była pomiędzy Prezydentem a prezesem PiS-u i to ona wyprzedza o blisko tydzień rozmowy i konsultacje, które Andrzej Duda będzie prowadził z poszczególnymi klubami parlamentarnymi. Myślę, że na tych spotkaniach Prezydent nie zaproponuje projektów tych ustaw, dlatego, że z technicznego punktu widzenia nie ma takiej możliwości – powiedział senator.
Jak dodał, określi natomiast w jakim kierunku poszedł, żeby sprostać tej deklaracji i wyeliminować kwestie związane z niedoborami konstytucyjnymi. Będzie chciał także określić na jakie ustępstwa się zgodzi – dodał senator PiS.
Michał Gaweł rzecznik świętokrzyskiej Platformy Obywatelskiej przyznał, że z perspektywy opozycji nie spodziewa się niczego dobrego po propozycjach prezydenckich.
– Spotkanie pana Prezydenta z Jarosławem Kaczyńskim ma znamiona konfliktu, ale też mówi się, że jest to gra, w związku z czym będziemy czekać na ten projekt – powiedział.
Czesław Siekierski eurodeputowany PSL uważa że dobrze, że panowie znaleźli czas i chcieli rozmawiać.
– Nie robią łaski, to jest ich powinność i obowiązek wobec społeczeństwa. Prezydent musi zaproponować rozwiązania, bo walczy także o swoje wpływy, bo za dużo ich przypisał sobie minister sprawiedliwości. Pewnie PiS zgłosi poprawki, które będą próbowały przywrócić ich propozycje, ale nie może to być powrót do poprzednich wersji. Sądzę, że musi tu być osiągnięty kompromis. Nie wierzę, że prezydent bardzo odbiegnie od dawnych propozycji PiS – dodał.
Magdalena Fogiel – Litwinek z Kukiz 15, podkreśliła, że przedstawiciele klubu próbowali tą sytuację rozwiązać stosując demokratyczne narzędzia.
– Paweł Kukiz spotkał się z Panem Prezydentem w sprawie zawetowania ustawy. Nie chcielibyśmy podburzać jednej części społeczeństwa przeciwko drugiej. Nadrzędnym celem jest to, żeby Polska rosła w siłę, a nie żeby PO wróciła do władzy – dodała.
Marek Kowalski z Nowoczesnej ma nadzieję, że Prezydent przedstawi demokratyczne rozwiązania w sprawie reformy polskiego sądownictwa.
Posłuchaj Studia Politycznego: