„Historia wsi, która kurortem się stała. Solec-Zdrój i jego mieszkańcy na starych fotografiach” – to temat wystawy prezentowanej w soleckiej Galerii Stary Kufer. Jej twórcami jest Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Solec-Zdrój.
Założycielka stowarzyszenia Klementyna Helis informuje, że ekspozycja prezentuje najstarsze materiały ikonograficzne przedstawiające wieś, jej mieszkańców oraz uzdrowisko. Począwszy od jego zarania, czyli od 1837 roku do czasów II wojny światowej.
Dodaje, że materiał do wystawy był zbierany kilkadziesiąt lat zarówno wśród mieszkańców Solca, jak i tych rozproszonych po świecie, a pochodzących z miejscowości. Eksponowane ryciny, fotografie i dokumenty stanowią część bogatego zbioru archiwaliów Stowarzyszenia.
Wystawie towarzyszy projekcja filmu o dziejach uzdrowiska. Przedsięwzięcie wpisuje się w uroczystości związane z przypadającą w tym roku 180. rocznicą powstania uzdrowiska.
Na wystawie oprócz bogatej kolekcji zdjęć i obrazów podziwiać można zabytkowe przedmioty codziennego użytku pochodzące z wiejskich gospodarstw, dzięki którym, jak tłumaczy Klementyna Helis, odwiedzający wystawę goście mogą dowiedzieć się, jak wyglądało życie na początku ubiegłego stulecia na typowej polskiej wsi.
Ekspozycję oglądała m.in. pani Weronika z Bielska – Białej, która w Solcu-Zdroju przebywa na kuracji. Jak powiedziała, solecki Stary Kufer to miejsce przepełnione historią, dzięki któremu mogła poznać lepiej miejsce, w którym aktualnie przebywa. Jej zdaniem, to również dodatkowa atrakcja dla wszystkich przebywających w miejscowości gości i kopalnia wiedzy na temat zdrojowego regionu.
Soleckie Stowarzyszenie wydało do tej pory siedem publikacji poświęconych historii zdrojowej miejscowości. Wystawę można oglądać od wtorku do piątku od godz. 15.30 do 17.30 oraz w soboty między godz. 10.00 a 12.00.