Spotkaniem w XIX-wiecznym młynie Jędrów w Suchedniowie rozpoczęły się jubileuszowe Europejskie Dni Dziedzictwa w województwie świętokrzyskim. W tym roku w wydarzenia poświęcone zabytkom Starego Kontynentu włączyło się w naszym regionie ponad 50 instytucji, organizacji i prywatnych właścicieli.
We wrześniu w 30 miejscowościach na chętnych będą czekać koncerty, wystawy i możliwość darmowego zwiedzania zabytków. Dziś można było obejrzeć XIX-wieczny młyn w Suchedniowie. Jak mówi Anna Mazur-Orłowska, która 4 lata temu wraz z mężem kupiła obiekt, warto było zainwestować w budowlę. Wymienili 6 tysięcy cegieł, dachówki, 50 okien i część podłóg. Trzeba było doprowadzić wszystkie media, bo był tu tylko prąd. Obecnie jest to nie tylko dom mieszkalny, ale też miejsce organizowanych spotkań dla lokalnej społeczności i osób z zewnątrz.
Jutro w Kielcach, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się m.in. wernisaż wystawy poświęconej wiślickim zbiorom archeologicznym. Wystawę Muzeum Narodowego będzie można oglądać w Kamienicy pod Trzema Herbami w Rynku.
Z kolei Teatr im. Stefana Żeromskiego zaprasza na interaktywny spacer po prawie 140-letniej kamienicy oraz kiermasz pamiątek teatralnych.
Atrakcje przygotowało także Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. W najbliższy poniedziałek odbędzie się tam festyn historyczny „Od Prasłowian do Polaków”.
– W tym roku impreza będzie pokazywała życie codzienne w średniowieczu. Z kolei na 22 września wspólnie z cystersami zaplanowano kolejną edycję projektu „Mnisi i hutnicy” – zapowiada Paweł Kołodziejski, dyrektor Muzeum.
Cystersi wąchoccy, podobnie jak benedyktyni ze Św. Krzyża, nieśli cywilizację przemysłową, zakładali huty, młyny i winnice. Muzeum pokaże elementy dziedzictwa materialnego, które miejscowa ludność zawdzięczała zakonnikom, a cystersi zaprezentują np. obrzęd obłóczyn, czyli przyjęcia kandydata do zakonu. Jest to uroczystość niedostępna nawet dla najbliższych kandydata. Podczas wydarzenia „Mnisi i hutnicy” każdy będzie mógł w zabytkowych murach wąchockiego opactwa zobaczyć, jak taka uroczystość przebiega.
W tym roku Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa dziedzictwo krajobrazu”. To dobra okazja do postawienia sobie ważnych pytań, związanych z ochroną cennego krajobrazu – uważa Jacek Kowalczyk, dyrektor departamentu odpowiedzialnego za kulturę w Urzędzie Marszałkowskim.
Warto zastanowić się np. nad agresywnymi reklamami, które zaburzają naturalny krajobraz, który w województwie świętokrzyskim ma szczególnie ważne znaczenie.
Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się od 1992 roku. W tegorocznej, jubileuszowej edycji bierze udział 50 państw. Szczegółowy program poszczególnych wydarzeń można znaleźć TUTAJ.