Jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy, jak zachować się kiedy ktoś stracił przytomność – tego mogli dowiedzieć się uczestnicy warsztatów, które zostały zorganizowane przez Komendę Miejską Policji przy współpracy Kieleckiego Parku Technologicznego.
– Takie umiejętności należy posiadać już od najmłodszych lat, dlatego na warsztaty zaprosiliśmy uczniów szkól podstawowych – powiedziała sierżant Małgorzata Perkowska-Kiepa z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.
– Dzieci są bardzo spostrzegawcze i zadają mnóstwo pytań. Zauważyłam, że często to dorośli mają obawy przed udzieleniem pierwszej pomocy. Zastanawiają się czy komuś nie zaszkodzą i nie zrobią krzywdy. Natomiast najmłodsi często bez zastanowienia biegną, aby komuś pomóc, dlatego ważne jest aby robiły to w prawidłowy sposób – powiedziała policjantka.
Ratownik medyczny Rafał Maziejuk, ocenia że coraz więcej osób jest świadomych tego, że należy pomóc osobie poszkodowanej. Przypomina, że najważniejsze są pierwsze minuty po zatrzymaniu krążenia.
– W ciągu pierwszych 3 minut nasz mózg zaczyna umierać. Im dłużej trwa okres niedotlenienia, tym większe jest prawdopodobieństwo, że dojdzie do nieodwracalnych zmian w naszym organizmie – powiedział Rafał Maziejuk.
Dzieci, biorące udział w warsztatach podkreślały, że taka wiedza jest bardzo potrzebna i chcą przekazać ją swoim rodzicom.
– Dowiedzieliśmy się, że jeżeli ktoś straci przytomność i nie oddycha to należy przeprowadzić reanimację i nacisnąć 30 razy na klatkę piersiową i zrobić 2 wdechy – powiedzieli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 31.
Za nieudzielenie pierwszej pomocy grozi do 3 lat pozbawienia wolności.