W Kamienicy pod Trzema Herbami w Kielcach odbędzie się dzisiaj wernisaż stałej wystawy archeologicznej „Pradzieje i wczesne średniowiecze Ponidzia i Wiślicy”.
Na nową ekspozycję Muzeum Narodowego składają się np. naczynia gliniane, broń, narzędzia i ozdoby, związane zarówno z życiem codziennym w osadach, jak i z pochówkami.
– Najstarsze znaleziska pochodzą z epoki kamienia, czyli ok. 8 tys. lat p.n.e., a najmłodsze z wczesnego średniowiecza. Pokazują one bogate dzieje osadnictwa na terenie Ponidzia i Wiślicy. Wiele eksponatów ma charakter unikatowy – informuje Gabriela Kiełtyka-Sołtysiak, kierownik Muzeum Archeologicznego, oddziału Muzeum Narodowego.
Przykładem jest topór miedziany znaleziony w okolicach Wiślicy, który z pewnością trafił tu jako import i świadczy o kontaktach transkarpackich. Jest to jeden z najstarszych tego typu obiektów znalezionych w Polsce południowo-wschodniej. Ciekawy jest też tzw. skarb z Witowa, w którego skład wchodzą duże, ciężkie bransolety, mniejsze bransoletki, tarczki, siekiery i groty oszczepów. Niektóre elementy trafiły na Ponidzie z terenu obecnych Węgier. Ten skarb pochodzi z epoki brązu.
Wystawa pokaże też kulturę i zwyczaje dawnych ludów, zamieszkujących Ponidzie – dodaje Gabriela Kiełtyka-Sołtysiak. Można zobaczyć jak wyglądały garnki, jak były tworzone i co w nich przechowywano. Na podstawie elementów broni można się dowiedzieć, jak polowano na zwierzęta. Są też precyzyjnie wykonane ozdoby dla mężczyzn i kobiet oraz elementy pochówków, które wskazują, jakie panowały w danej kulturze wierzenia.
Poza wiślickimi znaleziskami, na wystawie będzie można oglądać także zabytki archeologiczne, które od lat znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego. Eksponaty będą prezentowane w Kielcach do czasu przygotowania w Wiślicy nowych pawilonów wystawienniczych.
Wernisaż wystawy rozpocznie się o godz.16.00 w Kamienicy pod Trzema Herbami znajdującej się na kieleckim Rynku 3 i jest częścią odbywających się w regionie Europejskie Dni Dziedzictwa. Wcześniej od godz. 14.00 odbywać się będą warsztaty, w trakcie których uczestnicy, wcielając się w rolę archeologa i wezmą udział w wykopaliskach. Poznają profesjonalne narzędzia i przybory, których naukowcy używają w pracy.
Szczegółowy program poszczególnych wydarzeń związanych z Europejskimi Dniami Dziedzictwa można znaleźć tutaj