Park Etnograficzny w Tokarni ma być bardziej przyjazny dla osób niewidomych i niedowidzących. W przyszłym sezonie turystycznym przy 80 obiektach zostaną zamontowane tablice z informacjami w alfabecie Braille’a. Tablice będą miały format A4.
– Ich treść także będzie bardziej przystępna dla zwiedzających – zapowiada Mariusz Masny, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej.
Zamiast opisu konstrukcji danej chałupy pojawią się np. informacje o tym, kto i w jakich latach w nich mieszkał oraz czym się zajmował.
– Muzeum dostosuje też swoją stronę internetową do potrzeb osób niewidomych. Opracowany zostanie wirtualny spacer po obiektach – dodaje Beata Ryń z działu promocji Muzeum.
Pokazane zostaną tam np. mechanizmy działania wiatraków i młynów wodnych. Osobie niewidomej, która najpierw odwiedzi stronę internetową, po przyjeździe do Tokarni łatwiej będzie zwiedzać skansen, przy użyciu tablic w alfabecie Braille’a.
– Zmiany planowane w Tokarni to dobra wiadomość dla osób niewidomych – mówi Milena Rot z Fundacji Szansa Dla Niewidomych.
Pomogą one w samodzielnym lub częściowo samodzielnym zwiedzaniu.
– Przestrzeń skansenu jest trudna w dostosowaniu dla niepełnosprawnych ponieważ ma w rzeczywistości pokazywać, jak wyglądała Kielecczyzna w dawnych latach, więc wszystkie drogi są gruntowe i nie można tego zmienić np. budując chodniki – wyjaśnia Mariusz Justyniarski z działu inwestycji w Muzeum Wsi Kieleckiej.
Poza tym, obiekty znajdujące się w skansenie powstały kilkaset lat temu, gdy nie myślano o ewentualnych ulepszeniach architektonicznych dla niepełnosprawnych. Chałupy mają wąskie wejścia, niskie sufity i wysokie progi. Są to zabytki, więc nie można przebudować np. wejścia pod kątem osób poruszających się na wózkach.
W Tokarni jest platforma dla osób poruszających się na wózkach, wykorzystywana przede wszystkim do zwiedzania Dworu z Suchedniowa. Zainteresowani powinni wcześniej skontaktować się z Muzeum Wsi Kieleckiej.
Całość będzie kosztować 335 tysięcy złotych. Muzeum Wsi Kieleckiej wykona prace dzięki unijnemu dofinansowaniu.