Ministerstwo Obrony Narodowej chce objąć większą opieką Święty Krzyż, który miałby zostać sanktuarium Wojska Polskiego. Poinformował o tym Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, który wczoraj odwiedził Bazylikę Drzewa Krzyża Świętego.
– Rozpoczęte rozmowy mają doprowadzić do oficjalnych, formalnych decyzji, ustanawiających Św. Krzyż miejscem duchowej opieki dla wojska - mówił minister Antoni Macierewicz. – Będę robił wszystko co możliwe, żeby ta obecność wojska była tu trwała, by ten klasztor głęboko zakorzeniony u samych źródeł polskiej historii i związany ściśle z walką o polską niepodległość stał się najświętszym sanktuarium Wojska Polskiego. Będę dążył do tego, żeby było to miejsce, w którym odbywają się najważniejsze uroczystości wojska – mówił minister.
Minister Antoni Macierewicz poinformował, że inicjatywa większego zaangażowania Ministerstwa Obrony Narodowej we współpracę ze Świętym Krzyżem pochodzi od świętokrzyskich parlamentarzystów. Obecny na wczorajszym spotkaniu senator Jarosław Rusiecki podkreśla, że pomysł wynika z historii, w której związki państwa polskiego ze Św. Krzyżem zawsze miały ogromne znaczenie.
– Sanktuarium było miejscem duchowego umocnienia dla królów i rycerzy chociażby przed bitwą pod Grunwaldem – przypomina Jarosław Rusiecki. – Myśl o zacieśnieniu relacji między sanktuarium, a współczesnymi żołnierzami narodziła się także w kontekście tego, co dzieje się we współczesnym świecie. Wielu żołnierzy i dowódców uważa, że takie duchowe wsparcie jest niezbędne - mówił senator.
Superior klasztoru na Św. Krzyżu o. Zygfryd Wiecha przyznaje, że idea Ministerstwa Obrony Narodowej wpisuje się w dziedzictwo Świętego Krzyża. Dodaje, że na razie ewentualne zacieśnienie współpracy z wojskiem nie zostało skonkretyzowane. Na razie nie wiadomo, jak ministerstwo wyobraża sobie funkcjonowanie takiego miejsca. Poza tym, Kościół jest hierarchiczny i we wszystkich ustaleniach muszą uczestniczyć i wyrażać zgodę zwierzchnicy diecezji sandomierskiej oraz Zakonu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Za Św. Krzyż jest bowiem odpowiedzialny cały zakon, a nie świętokrzyska wspólnota zakonna.
W planach są kolejne spotkania, które miałyby określić szczegóły współpracy Św. Krzyża z Wojskiem Polskim. O. Zygfryd Wiecha dodaje, że Św. Krzyż od lat współpracuje np. z jednostką z kieleckiej Bukówki. Żołnierze przygotowujący się do misji zagranicznej przyjeżdżają do klasztoru, gdzie mają cykl zajęć uwrażliwiających na poszanowanie i ochronę dóbr kultury w miejscach, do których wyjeżdżają.
Święty Krzyż jest najstarszym polskim sanktuarium. W dawnych wiekach był na ziemiach polskich miejscem pielgrzymkowym o randze, jaką dziś ma Jasna Góra. Pielgrzymowali tu królowie, magnaci i zwykli ludzie.