18 tysięcy pierogów przygotowały zespoły prezentujące się podczas Święta Pieroga Świętokrzyskiego w Bobrzy. Można było spróbować pierogów nadziewanych warzywami np. marchwią i selerem, a także kaszą, kiszoną kapustą, kaszanką, serem, jagodami i truskawkami.
Mimo niesprzyjającej pogody, teren Zakładu Wielkopiecowego odwiedziło mnóstwo gości, którzy ustawiali się w długie kolejki po domowe pierogi. Niektórym bardziej smakowały te na słodko, np. z jagodami i serem, a innym tradycyjne, np. z kapustą i mięsem.
W konkursie o „Złotego Pieroga”, w którym wystartowało 12 zespołów, zwyciężyli Piekoszowianie. Leokadia Fąfara, która odbierała nagrodę jest kucharzem i pracuje w zawodzie od 40 lat. Wspólnie z koleżankami przygotowała tradycyjne pierogi z kaszą gryczaną, płuckami i wątróbką. Wszystko było podsmażane na maśle, doprawiane solą i pieprzem. Jurorzy zachwalali przygotowane przez panie ciasto. Zwyciężczynie ulepiły tysiąc pierogów. Wszystkie się rozeszły na długo przed zakończeniem imprezy.
Podczas degustacji komisja oceniała przede wszystkim smak oraz sposób podania potrawy. Przewodniczący jury i szef kuchni Mirosław Ciołak przyznaje, że według niego prezentujące się zespoły powinny skupić się przede wszystkim na regionalnych tradycjach kulinarnych. Niektórzy niepotrzebnie szukają nowości, wykorzystując np. nie związane z regionem borówki amerykańskie. Według niego warto wykorzystywać przede wszystkim kaszę, kapustę kiszoną i mięso.
Święto Pieroga Świętokrzyskiego organizowane przez gminę Miedziana Góra odbyło się po raz 6.