Niedziela była ostatnim dniem kiedy można było zwiedzać Galerię Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej w Muzeum Narodowym w Kielcach. Od poniedziałku pracownicy instytucji będą zabezpieczać obrazy, które pod koniec września w związku z planowanym remontem wyjadą do Szczecina
Bożena Sabat, kierownik Pałacu Biskupów Krakowskich poinformowała, że w najbliższym tygodniu wszystkie obrazy zostaną wyjęte z gablot, oczyszczone i sprawdzone pod kątem ewentualnych uszkodzeń i zniszczeń, które trzeba będzie naprawić. Wszystko zostanie zabezpieczone. Za tydzień przyjadą muzealnicy ze Szczecina, którzy przez 3 tygodnie będą pakować kielecką kolekcję i przygotowywać ją do bezpiecznego transportu.
Kolekcja znajdująca się w Muzeum Narodowym w Kielcach liczy 250 obrazów i 800 zabytków rzemiosła artystycznego, rozmieszczonych w 18 salach. Do ważniejszych należą np. dzieła Józefa Szermentowskiego, Olgi Boznańskiej, Józefa Pankiewicza i Stanisława Wyspiańskiego.
W niedzielne południe kilkadziesiąt osób wzięło udział w pożegnalnym zwiedzaniu Galerii Malarstwa z udziałem przewodnika. Wszyscy podkreślali, że chcieli wykorzystać ostatnią okazję na obejrzenie kolekcji przed remontem. Wiele osób przyznawało, że często odwiedzają Pałac Biskupów Krakowskich i są bardzo związani z niektórymi dziełami. Nasi rozmówcy zastanawiali się, jak będzie wyglądał Pałac po remoncie. Dodawali, ze dotychczasowe prace np. na zewnątrz budynku przyniosły bardzo pozytywny efekt i mają nadzieję, że podobnie miło zaskoczy ich wyremontowane wnętrze i nowe warunki ekspozycyjne.
Podczas remontu wymienione zostaną systemy: antywłamaniowy i przeciwpożarowy. Odświeżona zostanie elewacja, malowidła ścienne i stropy. Eksponowanie obrazów zostanie znacznie unowocześnione. Pojawią się m.in. nowe ekrany i oświetlenie. W tym czasie kieleckie zbiory będą prezentowane na wystawie czasowej w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Dzieła wrócą do Kielc wiosną 2019 roku.