Do 10 września potrwa rozpoczynający się dziś Wielki Odpust Wiślicki. Nawiązuje on do wiekowej tradycji kilkudniowych uroczystości odpustowych i został wznowiony w parafii kilka lat temu. Od czasów średniowiecza przed Świętem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny do Wiślicy przybywali m.in. polscy królowie i liczne grupy pielgrzymów z południowej części Polski.
Proboszcz ks. Wiesław Stępień tłumaczy, że intencją parafii jest pielęgnowanie i wracanie do pięknej kościelnej tradycji tłumnych odpustów. Duchowny podkreśla, że Wiślica jako kolebka chrześcijaństwa na ziemiach polskich powinna być miejscem, które stale odwołuje się do jej duchowych korzeni i bogatej historii oraz nieprzerwanie jest prawdziwą przystanią dla wiernych szukających pocieszenia u stóp otoczonej kultem płaskorzeźby Matki Bożej Łokietkowej z Dzieciątkiem.
– Chcemy akcentować wagę tego miejsca i Chrztu Świętego, a także obecności Maryi. To jej Święto Narodzenia powinno być tym, które powinniśmy obchodzić bardziej okazale - zaznaczył ks. Wiesław Stępień.
Uroczystości zainauguruje niedzielna msza z homilią dla dzieci, które rozpoczynają kolejny rok szkolny. Następnie, w czwartek odprawiona zostania wieczorna eucharystia w 93. rocznicę rekonsekracji ówczesnej Kolegiaty Narodzenia NMP.
Główne uroczystości odpustowe odbędą się w piątek 8 września. Uroczystej sumie przewodniczył będzie i kazanie wygłosi biskup pomocniczy sosnowiecki ks. Piotr Skucha. W trakcie uroczystości poświęcone zostanie ziarno siewne. Z kolei w sobotę w południe odprawiona zostanie msza dla pielgrzymów i turystów, po której kustosz sanktuarium oprowadzać będzie zgromadzonych po bazylice i przybliży jej historię.
Wielki Odpust Wiślicki zakończy w niedzielę Dniem ze św. Janem Pawłem II. – To już tradycja naszych uroczystości odpustowych. W tym dniu chcemy oddać cześć św. Janowi Pawłowi II i przypomnieć jego związki z naszą bazyliką. Papież wiele dobrego dla nas zrobił. Kochał to miejsce i szanował wiślickie zabytki, które osobiście przed wstąpieniem na Tron Piotrowy zwiedził przynajmniej dwa razy oficjalnie. Tego dnia będzie można również oddać cześć relikwiom krwi św. Jana Pawła II - wyjaśnia ks. Wiesław Stępień.
W kolejnych dniach odpustu kazania będą głosili księża z różnych stron diecezji. Uroczystościom będą również towarzyszyły modlitewne czuwania z adoracją i Apelem Maryjnym, Nieszpory, Godzinki i wizyty u chorych. Tegorocznym uroczystościom odpustowym przyświeca hasło „Maryjo, okaż się matką”.