Tylko jeden z sześciu przedsiębiorców prowadzących kopalnie w gminie Łagów podpisał dotąd porozumienie wypracowane pod nadzorem Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Dokument określa zasady współpracy zakładów z gminą Łagów na rzecz zmniejszenia uciążliwego dla mieszkańców zapylenia.
Trzech przedsiębiorców zgłosiło uwagi do wspólnie wypracowanych zapisów, a dwie firmy dotąd nie odpowiedziały na propozycje porozumienia. Przedsiębiorcy mogą przystąpić do ugody z gminą do połowy września. Każdy z nich powinien określić, jak będzie u siebie ograniczać zapylenie i realizować zapisy decyzji środowiskowych. Najważniejszym elementem z punktu widzenia mieszkańców jest budowa odrębnej drogi dojazdowej. Byłaby ona oddalona od obecnej o około 600 metrów. Ciężkie samochody z kruszywem mogłyby nią dojeżdżać z zakładów do trasy krajowej nr 74, prowadzącej w kierunku Kielc lub Opatowa. Inwestycja się opóźni, ale jej realizacja nie jest zagrożona. Gmina przygotowała projekt i wkrótce uzyska pozwolenie na budowę. Część przedsiębiorców zadeklarowało, że się w nią włączy – informuje Aleksander Kabziński, przewodniczący zespołu ds. sytuacji w gminie Łagów i prezes Polskiego Związku Producentów Kruszyw. Po stronie zakładów byłoby zabezpieczenie materiałów na wykonanie drogi. Każdy ma określić, jaki będzie jego wkład w inwestycję. Zaangażować powinni się wszyscy, ale im bliżej do realizacji, tym trudniej zmobilizować niektóre zakłady do złożenia konkretnych zobowiązań przyznaje Aleksander Kabziński.
Porozumienie określa też kwestie ważne dla przedsiębiorców, którzy mają pozwolenia na eksploatację złóż do poziomu wodonośnego, czyli około 20 metrów w głąb ziemi. Wielu z nich zbliża się do określonej w pozwoleniach granicy i liczy na możliwość dalszej eksploatacji – dodaje Aleksander Kabziński. W porozumieniu zapisano, że zakłady zlecą przygotowanie opracowania hydrogeologicznego, które określi czy i na jakich zasadach dalsza eksploatacji będzie możliwa.
Tymczasem zapylenie spowodowane działalnością kopalń nadal jest uciążliwe – przyznaje Dorota Olejarska, inspektor ds. ochrony środowiska w urzędzie gminy w Łagowie. Podczas suchej pogody pył unosi się, a podczas silnego wiatru przenosi się na duże odległości. Widać to m.in. na parapetach i oknach, na roślinach oraz na płytach nagrobnych na pobliskim cmentarzu.
W gminie Łagów działa sześć kopalń. Rocznie wydobywa się w nich ok. 4 mln ton kruszywa, co stanowi 1/10 wydobycia w całym województwie.