W księgarniach pojawiła się powieść historyczna o mieszkańcach obecnego regionu świętokrzyskiego, którzy zamieszkiwali te ziemie w II wieku naszej ery. Książka „Isa. Kamień Nerthus” autorstwa Andrzeja Przychodniego jest pierwszym tomem trzyczęściowej „Sagi z Kraju Żelaza”.
Dotyczy czasów, gdy na ziemiach polskich rozwijały się technologie dymarskie, a żelazo miało dla ludności ogromne znaczenie. To pierwsza próba zmierzenia się z tą tematyką na łamach powieści.
Akcja rozgrywa się w 162 roku n.e., w okresie pierwszych wpływów rzymskich, m.in. na obszarze Łysogór, Pasma Masłowskiego, Doliny Lubrzanki i Doliny Nidy, a także na terenach Imperium Rzymskiego. Książka opiera się na źródłach historycznych i wieloletnich badaniach archeologicznych, ale pojawiają się w niej także wątki kryminalne, fantastyczne i dotyczące skomplikowanych relacji międzyludzkich. Czytelnik dowie się, jacy byli ówcześni mieszkańcy tych ziem – zapowiada Andrzej Przychodni. Prawdopodobnie trochę różnili się od nas np. pokrojem ciała. Potwierdzają to nieliczne pochówki szkieletowe, ponieważ w kulturze przeworskiej istniała tradycja palenia ciał zmarłych. Czytelnik pozna też obowiązujące wówczas wartości, pozna rodzaje broni i sposoby walk, a także różnice między plemionami. Autor spróbuje też wyjaśnić, jak powstawały kolejne osady i dlaczego były opuszczane. Na ich terenach do dziś znajdowane są przedmioty z tamtych lat.
Autor książki, Andrzej Przychodni jest archeologiem i badaczem relacji rzymsko-barbarzyńskich. Książka „Isa. Kamień Nerthus” ukazała się nakładem wydawnictwa Profil-Archeo. Powieść została wzbogacona 12 grafikami autorstwa Anny Marii Bieleckiej, które pozwalają sobie wyobrazić np. elementy ówczesnych strojów.