Na cmentarzu w Swaryszowie odbyły się uroczystości patriotyczno – religijne w 73. rocznicę rozstrzelania mieszkańców tamtejszej miejscowości.
Rozpoczęła je Msza Święta koncelebrowana przez księdza Stanisława Brzozę, proboszcza parafii z Tarnawy oraz księdza Edwarda Giemzę z parafii p.w. Św. Piotra i Pawła w Sędziszowie. W rocznicowym spotkaniu udział wzięły m.in. poczty sztandarowe środowisk kombatanckich, lokalnych szkół, ochotniczych straży pożarnych oraz komendy powiatowej policji w Jędrzejowie. Ponadto, Beata Gosiewska europosłanka PiS, włodarze powiatu jędrzejowskiego, gminy Sędziszów, rodziny osób, które zostały pochowane na swaryszowskim cmentarzu oraz lokalna społeczność.
Jak powiedział w swoim przemówieniu Wacław Szarek, burmistrz Sędziszowa, cmentarz w Swaryszowie to największe miejsce martyrologii na terenie powiatu jędrzejowskiego z pięćdziesięcioma nagrobkami. Te uroczystości co roku na cmentarzu organizowane są, aby zachować pamięć o pomordowanych, oddać im hołd i szacunek za możliwość życia w wolnym kraju.
– Po raz kolejny jesteśmy uczestnikami spotkania, któremu na imię pamięć. Ponieważ rany narodu nigdy nie odchodzą w niepamięć byliśmy tu rok temu i wcześniej, jesteśmy tu dziś, będziemy za rok i później, aby oddać hołd bohaterom, których prochy na wieczny czas pokrywa ta ziemia – mówił burmistrz Szarek.
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda – Radio Kielce / Na zdjęciu: drugi od lewej starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek, zastępca starosty Janusz Grabek
W uroczystości wzięła udział 95 – letnia Barbara Kulawik pseudonim „Szarotka”, kiedyś łączniczka, której mąż zamordowany w Jędrzejowie po ekshumacji pochowany został na cmentarzu w Swaryszowie. Jak powiedziała dla niej i jej syna jest to wyjątkowe miejsce, dlatego zawsze przyjeżdżają do Swaryszowa z Gdańska.
W sumie pochowanych jest tam 50 osób zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej w tym 35 osób to mieszkańcy Swaryszowa, którzy albo byli członkami Armii Krajowej albo z nią współpracowali.
– Kolejne 15 ciał po ekshumacji zostało przeniesionych na swaryszowski cmentarz z Piotrkowic, Jędrzejowa, Chmielnika i z Zagórza koło Kielc – informuje Ewa Kubas - Samociuk sekretarz gminy Sędziszów.
Tuż przed mszą w intencji wszystkich pomordowanych i pochowanych na swaryszowskim cmentarzu poświęcona została nowo wybudowana droga prowadząca na cmentarz, która będzie nosiła nazwę ulicy „Bohaterów Swaryszowa”.
Pacyfikacja Swaryszowa odbyła się 17 sierpnia 1944 roku.