Uczestnicy Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej spędzili noc w Jędrzejowie. Przed wyruszeniem na szlak piechurzy wzięli udział w mszy świętej w opactwie cystersów.
Podczas uroczystego apelu Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, wręczył osobom i instytucjom zasłużonym dla Jędrzejowa medale Pro Patria.
Jan Józef Kasprzyk podkreślał, że aby żyć współcześnie musimy być mocno zakorzenieni w historii naszego kraju. Odznaczenie otrzymało między innymi muzeum im. Przypkowskich. Dyrektor instytucji Jan Przypkowski zwracał uwagę, że to podsumowanie kilkudziesięciu lat pracy muzeum. Dom Przypkowskich zawsze był otwarty dla legionistów, a później dla uczestników marszów ich śladami.
Po wręczeniu odznaczeń „kadrówkowicze” złożyli kwiaty przed Dębem Niepodległości, który został posadzony w trakcie 90. rocznicy obecności w mieście oddziału Józefa Piłsudskiego w 2004 roku.
Dziś piechurzy pokonają ponad 20-kilometrowy odcinek trasy do miejscowości Choiny w gminie Sobków. Do miejsca docelowego dotrą około godziny 13. Po południu w obozowisku nad Nidą odbędą się kolejne wykłady i prelekcje na temat historii Polski. Zostanie też wybrany komendant przyszłorocznego marszu.
Wczoraj kadrówkowiczów przywitała w Jędrzejowie oficjalna delegacja przedstawicieli władz, a także tłumy mieszkańców. Przed siedzibą Muzeum im. Przypkowskich na Placu Kościuszki odbył się uroczysty apel. Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych pogratulował uczestnikom marszu wytrwałości oraz hartu ducha na półmetku ich drogi. Dodał, że Jędrzejów to bardzo ważne miejsce na polskim szlaku do niepodległej Rzeczpospolitej.
– To tutaj w 1914 roku Pierwsza Kompania Kadrowa znalazła schronienie, a w gościnnych progach rodziny Przypkowskich Józef Piłsudski wraz ze swoim sztabem mógł myśleć nad tym, jak czynem zbrojnym przywrócić Polskę do zmartwychwstania – dodał Jan Józef Kasprzyk.
Dionizy Krawczyński komendant marszu stwierdził, że tak, jak niespełna sto lat temu, również dzisiaj uczestnicy marszu są witani niezwykle ciepło przez mieszkańców Jędrzejowa.
– Do Jędrzejowa zawitała nie tylko pierwsza kadrowa, ale także kolejne pododdziały mobilizowane w tym czasie w Krakowie i w Zagłębiu Dobrowskim. Dzięki serdeczności jędrzejowian miasto stało się zapleczem do dalszego pochodu legionistów Piłsudskiego w kierunku Kielc. Jędrzejów stał się również cennym zapleczem logistycznym dla rodzącej się polskiej armii – stwierdził komendant marszu.
W dalszej części uroczystości Jan Józef Kasprzyk wręczył nagrody i wyróżnienia laureatom konkursu historycznego im. Lucjana Muszyńskiego rozgrywanego we wtorek w Wodzisławiu. Pierwszą nagrodę otrzymał Adam Barnat, natomiast kolejne wyróżnienia uzyskali odpowiednio: Jakub Pacholski oraz Bartosz Łowniczek.
Uroczystości zakończyło wspólne odśpiewanie Marszu Pierwszej Brygady. Następnie zwiedzano Muzeum Przypkowskich. W gabinecie doktora Feliksa Przypkowskiego swój sztab miał Józef Piłsudski.
W Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej uczestniczy prawie 350 osób. Są to głównie członkowie Związku Piłsudczyków, organizacji strzeleckich, harcerze, młodzież ze szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego, a także żołnierze Wojska Polskiego dziedziczący tradycje legionowe.