W Muzeum Historii Kielc można oglądać wystawę Kamili Błaszkiewicz – absolwentki Instytutu Sztuk Pięknych UJK. Prezentowane fotografie są częścią pracy dyplomowej młodej artystki.
Wystawa została zatytułowana „Bliźniacze odbicia” i przedstawia wizerunki spokrewnionych ze sobą kobiet. Są to przede wszystkim matki z córkami, ale również siostry. Autorka skoncentrowała się przede wszystkim na oczach, nosie i ustach i to właśnie poprzez te elementy wydobywa z uchwyconych kadrów podobieństwo, które fascynuje. Prezentowane fotografie są tworzone za pomocą nietypowego rozwiązania mieszczącego się w ramach technik szlachetnych. Jest to guma dwuchromianowa, a tworzone dzieła są potocznie nazywane gumami. Technika jest skomplikowana i nieco kapryśna, gdyż najpierw trzeba przygotować gumę w konkretnych proporcjach i z odpowiednich składników: dwuchromian potasu albo amonu, do tego guma arabska oraz pigment, który daje możliwość stworzenia różnych odcieni.
Kamila Błaszkiewicz podkreśla, że proces tworzenia jest skomplikowany i wymaga między innymi dużego nasłonecznienia, aby zdjęcia mogły zostać naświetlone. Stąd też tą techniką najlepiej pracuje się w ciepłe miesiące – w czerwcu, lipcu i sierpniu.
Dziś odbył się wernisaż jeszcze jednej wystawy, autorstwa Arkadiusza Sędka – wykładowcy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, a jednocześnie promotora Kamili Błaszkiewicz. Camiño – to tytuł wystawy, który w języku hiszpańskim oznacza drogę do Santiago de Compostela. Przedstawione obrazy są zapisem wewnętrznej wędrówki autora, który podąża swoją osobistą Camiño.
Wystawy potrwają do pierwszego września.