Przez pierwsze dwa dni nowego programu Rodzina 500+ wniosek o świadczenie złożyło ponad 3 500 rodzin w województwie świętokrzyskim. Obsługa programu w gminach odbywa się sprawnie, bez długich kolejek. Dane na bieżąco spływają do Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, bez sygnałów o jakichkolwiek utrudnieniach lub nieprawidłowościach.
Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek przypomina, że warto złożyć wniosek jak najszybciej, żeby zachować ciągłość w wypłatach lub otrzymać wyrównanie za poprzednie miesiące. Zachęca też do składania wniosków przez Internet, co jest w tym roku łatwiejsze dzięki platformie Empatia. System, krok po kroku prowadzi przez poszczególne etapy składania wniosków, które następnie są przesyłane do odpowiedniego ośrodka pomocy społecznej. Dotąd z tej możliwości w regionie świętokrzyskim skorzystało 1 367 wnioskodawców.
W Kielcach i Chmielniku wnioski o świadczenie z programu Rodzina 500+ złożyło do tej pory 15 procent uprawnionych.
– Wielu kielczan korzysta z możliwości przesyłania dokumentów przez Internet – mówi Marek Scelina, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.
W formie papierowej wpłynęło dotąd 439 wniosków, a 703 – elektronicznie. Marek Scelina apeluje też, żeby dokładnie sprawdzić przed wysłaniem wszystkie dane, które uzupełniamy w formularzu internetowym. Zdarza się, że popełniane są błędy, co będzie skutkowało koniecznością wizyty w urzędzie w celu ich poprawienia.
Od 1 stycznia zmieni się obsługa wniosków dla rodzin, w których przynajmniej jedno z rodziców pracuje za granicą. To zadanie, od urzędów marszałkowskich, przejmą urzędy wojewódzkie. Poseł Maria Zuba wyjaśnia, że wynika ona z rozmów z mieszkańcami. Rodziny pracujące za granicą narzekały, że otrzymanie świadczenia jest trudne i trwa długo. Z kolei urzędy marszałkowskie skarżyły się, że mają za mało pieniędzy na obsługę wniosków. Zmiana ma ułatwić sprawny dostęp do świadczenia.
Z kolei poseł Michał Cieślak dodaje, że program pobudza też lokalną przedsiębiorczość. Średnio prawie 50 milionów złotych rocznie trafia do gospodarki każdego powiatu w Polsce. Obecnie z pieniędzy korzysta prawie 85 tysięcy rodzin, w tym 130 tysięcy dzieci w naszym regionie.