Kolejne inwestycje kulturalne, współpraca ze starachowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną i poszerzenie oferty turystycznej - takie pomysły na rozwój Wiślicy mają władze miejscowości, która od 1 stycznia stanie się kolejnym miastem w regionie, dołączając jednocześnie do grona najmniejszych miast w kraju.
Wójt gminy Stanisław Krzak, uważa, że status najmniejszego miasta w Polsce nie przeszkodzi w rozwoju miejscowości, a wręcz przeciwnie stanie się jego kolejnym atutem i idealną okazją do jej promocji. Jak przypomniał, w Wiślicy od kilku lat trwały prace związane z poprawą infrastruktury drogowej i ochroną tamtejszych zabytków. Ale nie tylko walory historyczne mają być motorem napędzającym rozwój gospodarczy miejscowości.
Zdaniem wójta, należy również sięgnąć do jej bogactwa turystycznego. W planach samorządu jest współpraca ze Specjalną Strefą Ekonomiczną w Starachowicach i wykorzystanie terenów rekreacyjnych nad Nidą, w okolicach której miałaby zostać przywrócona przystań kajakowa, a nieopodal wybudowany zalew, na budowę którego urząd gminy posiada już stosowną dokumentację.
Stanisław Krzak poinformował, że w okolicach Nidy rozpoczęto już pierwsze prace porządkowe. Z terenów rekreacyjnych, jak podkreślił, korzysta wielu turystów.
– Chcemy polepszyć te warunki i stworzyć odpowiednią przestrzeń do wypoczynku. Akweny wodne są magnesem przyciągającym turystów, którzy chcą zarówno zwiedzać okolicę, jak i odpoczywać. Byłby to nasz kolejny atut, a jednocześnie szansa na rozwój Wiślicy – powiedział wójt.
Rozmowy na ten temat władze Wiślicy chcą prowadzić z przedsiębiorcami, a całą inwestycję oprzeć na modelu współpracy publiczno-prywatnym.
– Lokalny samorząd będzie również zabiegał o gazyfikację miejscowości i budowę przedszkola przy obecnie istniejącym kompleksie szkolnym – dodał wójt.
– Jesteśmy gminą oddaloną od dużych aglomeracji miejskich i nie możemy liczyć na zwiększenie liczby stałych mieszkańców. Stawiamy na turystów, którzy zagwarantują rozwój gospodarczy miejscowości i zwiększą dochody mieszkańców naszej gminy – uważa Stanisław Krzak.
O sfinalizowanie procedury umożliwiającej przywrócenie Wiślicy praw miejskich, a także o pozyskanie kolejnych funduszy na ratowanie tamtejszych zabytków zabiegał szef świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości poseł Krzysztof Lipiec. Jak podkreślił, Wiślica jako królewskie miasto z bogatą historią zasługiwało, by ponownie stać się miastem. Zdaniem parlamentarzysty, to ważne wydarzenie nie tylko dla lokalnej społeczności, ale również dla całego regionu. Poseł pozytywnie ocenia plany inwestycyjne lokalnych władz i deklaruje dalsze wsparcie w pozyskiwaniu przedsiębiorców i funduszy, które umożliwią ich realizację.
– Jestem przekonany, że Wiślicy potrzebny jest dodatkowy impuls, który pozwoli, by w tym miejscu kwitło życie gospodarcze. Te dwie sprawy: kultura i działalność gospodarcza muszą być ze sobą ściśle powiązane tak, aby mogły się w tym ważnym przedsięwzięciu promocyjnym wspierać – podkreślił parlamentarzysta.
Krzysztof Lipiec przypomniał, że Muzeum Narodowe w Kielcach, które sprawuje pieczę nad wiślickim Muzeum Archeologicznym, uzyskało aprobatę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, by ponownie ubiegać się o unijne dofinansowanie na remont pawilonu archeologicznego i utworzenie podziemnej trasy turystycznej.
O celowości planowanych przez władze Wiślicy inwestycji przekonany jest również kustosz tamtejszego sanktuarium i proboszcz parafii ks. Wiesław Stępień. Jak podkreślił, Wiślica zajmuje również szczególne miejsce na mapie miejsc kultu religijnego w diecezji i całej Polsce. Przypomniał, że od kilkuset lat dzięki obecności w tamtejszej bazylice kolegiackiej Madonny Łokietkowej, odwiedzają miejscowość tysiące wiernych, a zabytkowa płaskorzeźba jest jednym z najcenniejszych zabytków regionu.
– Jeśli Wiślica będzie rozwijała się ekonomicznie, młodzie ludzie będą tu wracać. Wielu z nich wyjechało w poszukiwaniu lepszych warunków, ale szczycą się tym, że pochodzą z Wiślicy, wracają tu na wakacje i kochają to miejsce. Być może pojawią się ludzie, którzy zaczną z Wiślicą związywać swoje życie na nowo i to byłoby bardzo dobre dla rozwoju tego miejsca - uważa duchowny.
Oficjalne uroczystości związane z przywróceniem Wiślicy praw miejskich odbędą się w maju. Władze miejscowości przy udziale parafii przygotowują na tę okazję m.in. specjalny utwór muzyczny, który prezentowałby historię Wiślicy.
Od 1 stycznia prawa miejskie zyskają również Łagów i Radoszyce.