Urząd Gminy w Końskich opracował koncepcję remontu i modernizacji Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi. Obiekt zarządzany przez Naczelną Organizację Techniczną wymaga pilnych prac, które zapobiegną jego niszczeniu.
– Koncepcja zakłada m.in. wymianę dachu, który jest w fatalnym stanie – informuje burmistrz Końskich Krzysztof Obratański.
Poważniejsza zima, z dużymi opadami śniegu może spowodować zawalenie się dachu. Trzeba będzie rozebrać obecny dach i odbudować go w tej samej technologii, bo jest on zabytkiem.
Niezbędna będzie też odbudowa i wzmocnienie kanału podziemnego, który odprowadza wodę z zalewu na koło wodne, skąd jest wyrzucana do tzw. kanału ulgi. Kanał jest atrakcyjny turystycznie. Były tam organizowane np. spływy kajakowe. Niestety pojawiły się tam wybrzuszenia, które grożą katastrofą budowlaną.
Najcenniejszym obiektem w muzeum jest największe w Europie żelazne koło wodne, o średnicy ok. 9 metrów. Przy jego konserwacji gmina współpracuje z Politechniką Częstochowską. Jest tam też wiele urządzeń, które niegdyś były napędzane przez koło, systemem przekładni pasowych i wałów napędowych. W planach jest odbudowa i uruchomienie dawnych systemów, co byłoby dodatkową atrakcją.
– Muzeum ma się stać nowoczesnym, multimedialnym obiektem, wzbogacającym ofertę turystyczną gminy – zapowiada Krzysztof Obratański.
Niedaleko znajduje się Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu. Można by było stworzyć wspólną ofertę, dzięki której turysta poznawałby postęp w rozwoju przemysłu na ziemiach polskich. Sielpia to początek XIX wieku, a Maleniec – przełom XIX i XX stulecia.
Inwestycja w Sielpi kosztowałaby ok. 10 mln złotych. Władze Końskich chcą pozyskać pieniądze z krajowych dotacji unijnych. Złożenie wniosku oraz rozpoczęcie prac zabezpieczających i budowlanych będzie możliwe po podpisaniu aktu notarialnego, w którym NOT przekaże obiekt gminie w formie darowizny.