Świętokrzyski Park Narodowy unowocześni i ujednolici system informacji dla turystów. Powstaną też nowe rozwiązania przeciwpożarowe, a na szlakach turystycznych i ścieżkach edukacyjnych pojawią się nowe urządzenia ułatwiające zwiedzanie.
– Zmieni się na przykład wygląd bramy wejściowej, punktów obsługi zwiedzających, ławek, stołów i kładek. Tablice informacyjne mają być bardziej odporne na uszkodzenia i dewastację. Pojawią się też nowe elementy, np. kosze do segregacji śmieci – informuje Marcin Matysek, główny specjalista ds. udostępniania parku.
Będą też stojaki na rowery na Świętym Krzyżu oraz ok. 15 witaczy. Zgodnie z założeniami, mają one być ustawione przy drogach wojewódzkich, powiatowych i wewnętrznych, w pobliżu wejścia na szlaki. Będą nie tylko miłym powitaniem dla turystów, ale też informacją dla przejeżdżających, że znajdują się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Świętokrzyski Park Narodowy planuje też wzmożoną ochronę zanikającego na Chełmowej Górze modrzewia polskiego. W planach są zabiegi wspierające odnawianie się drzew tego gatunku. Modrzewie nie mogą wzrastać na terenach zacienionych, stąd plany usuwania niektórych drzew z górnej części lasu.
– Zlecone zostaną też badania genetyczne istniejących drzew. Pomogą one ustalić, skąd modrzewie wzięły się na Chełmowej Górze – mówi Paweł Szczepaniak, kierownik działu monitoringu badań i analiz Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Jedna z hipotez mówi, że kiedyś Chełmowa Góra była terenem całkowicie bezleśnym, dlatego zaczęły się tam pojawiać drzewa, które lubią nasłonecznione tereny – jak modrzew.
– Być może na podstawie badań uda się też ustalić wspólnego przodka drzew z Chełmowej Góry – dodaje.
Ponad 410 tysięcy złotych na realizację projektów przyznał Fundusz Leśny. Do końca tego roku będą znane wyniki badań genetycznych modrzewia polskiego. W tym roku powstanie też dokumentacja techniczno- budowlana prac związanych z nową infrastrukturą w Świętokrzyskim Parku Narodowym. Pierwsze zmiany na szlakach turyści zauważą w przyszłym roku.