Trwają zapisy na rowerową pielgrzymkę z Kielc na Jasną Górę. Chętni mogą się zgłaszać do 10 sierpnia. Ze względów bezpieczeństwa, może w niej wziąć udział ok. 500 pielgrzymów. Połowa miejsc jest już zajęta.
Uczestnicy wyruszą 16 sierpnia z parafii św. Maksymiliana Kolbego i czwartego dnia, po pokonaniu 250 kilometrów, dotrą do Częstochowy. Przejadą m.in. przez Chmielnik, Busko-Zdrój, Wiślicę, Pińczów i Lelów. Dziennie będą pokonywać od 60 do 70 kilometrów. Postoje na posiłek, modlitwę i odpoczynek odbywać się będą co 20 kilometrów. Organizatorzy zachęcają do udziału osoby w każdym wieku, a także całe rodziny.
– Rok temu najmłodsi uczestnicy mieli 5 lat - mówi Aneta Winiarska-Syska, rzecznik pielgrzymki.
Rodzice wiozą dzieci w fotelikach, a na niektórych etapach jadą na własnych małych rowerkach. Z kolei najstarsi uczestnicy pielgrzymki mieli ok. 80 lat. Zachętą dla wspólnego, rodzinnego wyjazdu ma być zwolnienie z opłaty dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Pielgrzymka jest podzielona na 15-osobowe grupy, które jadą w przepisowych odstępach. Większość trasy odbywa się bocznymi drogami, by nie utrudniać ruchu. Na trasie pielgrzymom towarzyszą służby porządkowe, medyczne i techniczne.
– Jednak każdy przed wyjazdem powinien sprawdzić sprawność swojego roweru i zadbać o podstawowe kwestie techniczne – dodaje Aneta Winiarska-Syska.
Rower musi mieć sprawne ogumienie, hamulce, światła i przerzutki. Trzeba mieć ze sobą prowiant i okrycie przeciwdeszczowe. Przed pielgrzymką warto zadbać o kondycję. Należy też pamiętać o tym, że pielgrzymka ma charakter religijny i nie jest wycieczką. Warto pomyśleć, w jakiej intencji pielgrzymujemy.
Niewidomy Piotr wybiera się na pielgrzymkę rowerową po raz drugi. Rok temu wybrał się z ciekawości. Teraz, po różnych zmianach w życiu, jedzie podziękować za pewne wydarzenia, a także za wszystkich, którzy złożyli się na tandem, dzięki któremu będzie mógł wyruszyć na trasę.
W pielgrzymce po raz kolejny pojedzie także pan Krzysztof, który podkreśla, że namawia do udziału wszystkich znajomych. Według niego, są to 4 dni całkowitego oderwania się od obowiązków, codziennych trosk i problemów. Wszystko można w tym czasie spokojnie przemyśleć i ocenić z innej perspektywy.
Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej odbywa się po raz 5. Szczegóły dotyczące zapisów i wymagań technicznych można znaleźć na stronie pielgrzymkarowerowa.pl.