23 tablice poświęcone ofiarom zbrodni katyńskiej stanęły przed Komendą Powiatową Policji w Busku-Zdroju. Przygotowana przez kielecką delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej wystawa „Miednoje – policyjny Katyń” zawiera fotografie, dokumenty oraz informacje, dotyczące agresji sowieckiej na Polskę i przebiegu zbrodni.
Nawiązuje również do uroczystości, które w niedzielę odbędą się w Szczaworyżu koło Buska. Na Starym Cmentarzu odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica poświęcona czterem policjantom z tamtejszego posterunku, którzy zostali zamordowani przez Sowietów w 1940 roku – informuje Jakub Kosiń, komendant buskiej policji.
– By dobrze realizować bieżące zadania, trzeba również wracać do historii i pokazywać naszą przeszłość, która niestety wiele lat była zapomniana. Bohaterski czyn i patriotyzm naszych funkcjonariuszy pokazuje, w jaki sposób powinniśmy działać i jak powinniśmy pracować dla ojczyzny dzisiaj – powiedział komendant.
Ks. Stanisław Kondrak, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Szczaworyżu, przypomina, że czterej policjanci: Jan Kozieł, Piotr Szostak, Piotr Nocuń i Jan Kopeć zostali brutalnie zamordowani strzałem w tył głowy w siedzibie NKWD w Twerze. Ich ciała zostały następnie przewiezione do lasu w pobliżu Miednoje i tam zakopane.
– To ważna chwila. Chcemy oddać szacunek pomordowanym policjantom, którego przez lata im odmawiano – podkreślił duchowny.
Plansze stanęły na głównym deptaku w mieście – alei Mickiewicza. Zdaniem burmistrza Waldemara Sikory – taka forma przypominania o tragicznej historii polskiego narodu będzie okazją do refleksji dla spacerujących mieszkańców i kuracjuszy.
– Oddajemy im w ten sposób cześć za ich bohaterstwo i zaangażowanie w obronę naszej ojczyzny – dodał burmistrz.
Wystawę „Miednoje – policyjny Katyń” będzie można oglądać w Busku-Zdroju do 1 sierpnia. Z kolei uroczystości patriotyczne w Szczaworyżu rozpoczną się w niedzielę mszą świętą o godzinie 12:00 w kościele parafialnym.