Kielczanie mogli dziś pożegnać znane obrazy z Muzeum Narodowego, które wyjadą do Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Dzieła z liczącej prawie 300 eksponatów Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej zostaną wywiezione za dwa miesiące i wrócą dopiero w 2019 roku. Jest to związane z planowanym remontem Pałacu Biskupów Krakowskich, na który muzeum dostało 14 milionów złotych z resortu kultury. W związku z tym, na kieleckim Rynku powstała dziś plenerowa pracownia, w której każdy mógł dokończyć wybrane dzieło lub stworzyć własną reprodukcję jednego ze znanych obrazów z kolekcji Muzeum Narodowego.
Kielczanie, którzy przyszli na główny plac miejski, podkreślali, że to bardzo ciekawa inicjatywa. Michalina Brzozowska przyszła z młodszym rodzeństwem, które z zaangażowaniem zajęło się malowaniem. Podkreśliła, że jako absolwentka kieleckiego „Plastyka” zawsze stara się uczestniczyć w takich artystycznych wydarzeniach. Obrazy z kieleckiej Galerii Malarstwa Polskiego są jej bardzo dobrze znane.
Pani Maria zaangażowała się w malowanie „Portretu Elizy Pareńskiej” Stanisława Wyspiańskiego, wspólnie ze swoją córką Gabrysią. Uważa, że taka akcja to dobry pomysł, który może zainteresować ofertą muzeum także osoby, które na co dzień nie interesują się sztuką.
Akcja była połączona z możliwością darmowego zwiedzania Pałacu Biskupów Krakowskich. Znajdujące się tam dzieła wielu uznanych malarzy, m.in. Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Szermentowskiego można oglądać jeszcze przez dwa miesiące – mówi Izabela Wójcik z działu edukacji w Muzeum Narodowym w Kielcach. Wśród obrazów jest m.in. jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł w kieleckiej galerii, czyli „Dziewczynka w czerwonej sukience” autorstwa Józefa Pankiewicza. Obrazy wymagają dobrego zabezpieczenia na czas remontu. Najlepsze będzie dla nich przewiezienie do innej, zaprzyjaźnionej placówki. Wybrano Szczecin, aby obrazy mogło zobaczyć jak najwięcej osób z innej części Polski.
Planowany remont Pałacu Biskupów Krakowskich obejmie przede wszystkim wnętrza budynku. Wymienione zostaną systemy antywłamaniowy i przeciwpożarowy. Odświeżona zostanie elewacja, malowidła ścienne i stropy. Eksponowanie obrazów w Galerii Malarstwa zostanie znacznie unowocześnione. Pojawią się m.in. nowe ekrany i oświetlenie.