Archeolodzy odkryli koło Skarżyska-Kamiennej ślady kolejnego, bardzo dobrze zachowanego obozowiska sprzed około 12 tysięcy lat.
Jak wynika z wieloletnich badań, te tereny zamieszkiwała społeczność łowców, którzy u schyłku epoki lodowcowej przybyli na tereny dzisiejszego Skarżyska. Zajmowali się, m.in., wydobywaniem hematytu, który był źródłem cennego wówczas czerwonego barwnika.
Kolejne prace archeologiczne prowadzone niedawno w rezerwacie Rydno objęły ok. 20 metrów kwadratowych. Jak mówi dr Michał Przeździecki z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego na tej niewielkiej powierzchni odkryto kilkaset bardzo dobrze zachowanych narzędzi z krzemienia oraz pozostałości warsztatów, w których prawdopodobnie przetwarzano hematyt.
– Był on najpewniej suszony, prażony i rozcierany. Przetwarzana tu ochra była przygotowywana do dalszego transportu. Jako bardzo cenny surowiec, podlegała wymianie. Badacze podejrzewają też, że natrafili na ślady paleniska z czasów działania obozowiska. Ostateczne datowanie potwierdzą jednak skomplikowane badania laboratoryjne pobranych próbek drzewnych – dodaje Michał Przeździecki.
Archeolodzy natrafili też na kilkaset narzędzi, które wskazują, że w obozowisku specjalizowano się nie tylko w przetwarzaniu ochry. Są tu np. pozostałości narzędzi służących do garbowania skóry i oprawiania zwierzyny.
– Wszystkie narzędzia zostaną poddane szczegółowym analizom przez studentów Uniwersytetu Warszawskiego – dodaje Michał Przeździecki.
Na podstawie badań będzie można bardzo precyzyjnie określić funkcje narzędzi. Można powiedzieć np., czy służyły one do cięcia mięsa, kości, czy też drewna oraz jakiego rodzaju praca była nimi wykonywana.
Zabytki są odkrywane na terenach piaszczystych, które są bardzo niesprzyjającym środowiskiem dla zachowania materiałów organicznych, jak drewno, kości, czy poroże.
– Narzędzia wykonywane z takich surowców na pewno stanowiły znaczną część wyposażenia osady, ale uległy całkowitemu rozkładowi – przyznaje Michał Przeździecki.
Nie ma też szans na odkrycie np. żerdzi, będących pozostałościami po konstrukcjach mieszkalnych. Można się domyślać, w których miejscach istniały, tylko na podstawie układu przestrzennego zabytków. Wiadomo na przykład, jakie narzędzia mogły być elementem wyposażenia domostwa, a jakie znajdowały się w innej przestrzeni.
Odkryty fragment dużego obozowiska jest kolejnym takim znaleziskiem w rezerwacie Rydno, jednocześnie niezwykle rzadkim w skali Europy. Dalsze badania tego terenu odbędą się jesienią. Prowadzą je Uniwersytet Warszawski i Państwowe Muzeum Archeologiczne. Praca naukowców prawdopodobnie poszerzy dotychczasową wiedzę o funkcjonowaniu osad i warsztatów w okolicach Skarżyska-Kamiennej.