Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Sandomierza i okolic coraz bliżej. Do 2020 roku w województwie świętokrzyskim zostaną wykonane prace za prawie 300 milionów złotych.
Planowane inwestycje mają uchronić przed powodzią 12 tysięcy mieszkańców zagrożonych terenów oraz zabezpieczyć 124 hektary sadów w rejonie Koprzywianki. Pieniądze na realizację prac będą pochodzić m.in. z budżetu państwa, krajowych dotacji unijnych i z Banku Światowego.
Dziś Świętokrzyski Urząd Wojewódzki przekazał samorządowi województwa 2 miliony złotych na wsparcie w zarządzaniu projektem. Trwają też przygotowania do podpisania umowy na wykonanie prac – mówi wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.
Będą one polegały na zabezpieczeniu wałów, regulacji rzek i umocnieniu brzegów oraz budowie polderów przeciwpowodziowych. To uchroni przed powodziami, które miały miejsce na tych obszarach.
W województwie świętokrzyskim przygotowanie do realizacji projektu trwało dwa lata. M.in. wykupiono grunty i uzyskano niezbędne decyzje i pozwolenia na wszystkie prace. Wykonano też wał na prawobrzeżu Wisły, od Koćmierzowa do Podkarpacia. Kolejne prace obejmą m.in. zabezpieczenie ujścia rzeki Atramentówki, budowę nowej pompowni „Koćmierzów” i kanału odprowadzającego wodę z rzeki do pompowni – mówi Anna Koziełło, dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych.
To umożliwi skierowanie do Wisły zbyt dużej ilości wody płynącej z Tarnobrzega, co uchroni przed zalaniem prawobrzeżny Sandomierz. Rozbudowany zostanie też wał opaskowy, którego mieszkańcy bronili podczas powodzi w 2010 roku, chroniąc przed zniszczeniem Hutę Szkła. Planowane jest poszerzenie i doszczelnienie wału oraz poszerzenie jezdni, która przebiega po koronie wału. Dodatkowo, zabezpieczone zostaną wały Koprzywianki. Po dwóch stronach tej rzeki, w miejscowościach Zajezierze i Szewce, powstaną przepompownie wody.
Te zadania są już w pełni udokumentowane i jeszcze w tym roku rozpoczną się pierwsze prace, prawdopodobnie na Koprzywiance – dodaje marszałek Adam Jarubas.
Toczy się postępowanie, w wyniku którego zostanie wybrany wykonawca większości prac, które zabezpieczą tę część województwa przed powodzią na długie lata. Zwycięską firmę powinniśmy poznać we wrześniu.
Prace w Świętokrzyskiem będą wykonywane w ramach obejmującego trzy województwa „Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły”. Całość będzie nadzorowała wybrana przez województwa firma AECOM z Warszawy. Będzie ona prowadziła nadzór inwestorski i ekspercki, oraz opracowywała kolejne projekty, m.in. na ochronę przeciwpowodziową węzła połanieckiego.
Usuwanie skutków ostatniej, dużej powodzi w 2010 roku pochłonęło 13,5 mld złotych z budżetu państwa.