Gminy Gór Świętokrzyskich złożyły wnioski o unijne dotacje na zachowanie dziedzictwa kulturowego. Do rozdania dla 5 gmin: Łagów, Bodzentyn, Bieliny, Nowa Słupia i Pawłów jest 16 milionów złotych.
Samorządy złożyły w sumie dwa projekty, które mają znacznie podnieść atrakcyjność turystyczną tego obszaru. Pierwszy, napisany przez Nową Słupię we współpracy z Regionalną Organizacją Turystyczną dotyczy stworzenia parku, opartego o znane legendy Gór Świętokrzyskich. Złożyła go specjalnie powołana instytucja kultury pod nazwą Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich, która w przyszłości miałaby prowadzić obiekt. Zakłada on rozbudowę amfiteatru na terenie Centrum Kulturowo-Archeologicznego. Obiekt ma mieć 2 700 metrów kwadratowych powierzchni i 9 sal. Przez część z nich będzie można przejechać kolejką.
– Region świętokrzyski słynie w kraju z opowieści, którymi dawni mieszkańcy tych ziem próbowali wytłumaczyć różne zjawiska występujące w przyrodzie - mówi Piotr Sepioło, dyrektor Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich.
Ten park będzie miejscem, w którym będzie można poznać legendy świętokrzyskie. Zaprezentowane zostaną m.in. te o Relikwiach Drzewa Krzyża Św., o Pielgrzymie Świętokrzyskim, Adelajdzie i słynnych zbójach: Madeju i Kaku. Prezentacja będzie uzupełniona o kontekst naukowy, np. legendzie o powstaniu gołoborza będzie towarzyszyła prezentacja wiedzy geologicznej na ten temat.
Drugi projekt pt. „Śladami kultury benedyktyńskiej” złożył Związek Gmin Gór Świętokrzyskich, w imieniu 4 gmin: Łagowa, Pawłowa, Bodzentyna i Bielin.
– Ma on prezentować autentyczną historię regionu – mówi Sławomir Kopacz, wójt Bielin i przewodniczący Związku. Szlak będzie spójną ofertą turystyczną regionu.
Obiekty, które znajdą się na szlaku będzie można zwiedzać także pojedynczo. Jednak dzięki stworzeniu wielu atrakcji, turysta zostanie zachęcony do tego, aby pozostać w regionie na kilka dni. Projekt łączy zabytki z nowoczesną techniką i ma pokazywać wpływ opactwa benedyktynów na rozwój okolicznych gmin. Obejmie cztery miejscowości, w których atrakcje będzie można zwiedzać z wirtualnym przewodnikiem w postaci benedyktyńskiego zakonnika.
W Łagowie powstanie galeria sztuki ludowej i produktów regionalnych. Rozbudowana zostanie też Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej. Powstanie tam m.in. zagroda łaziebnika, który zajmował się myciem innych osób oraz ogród sensoryczny, który m.in. przybliży Góry Świętokrzyskie osobom z różnymi niepełnosprawnościami.
– Ważnym elementem szlaku będzie Bodzentyn, gdzie powstanie nowoczesna ekspozycja oparta na wirtualnej rzeczywistości – dodaje Anna Łubek, dyrektor Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich.
Za pomocą okularów VR będzie można się przenieść z istniejących ruin do średniowiecznego zamku w latach jego świetności i obejrzeć poszczególne komnaty i tunele. Będzie można też podczas lotu balonem obejrzeć z góry ciekawy układ Bodzentyna. Z kolei w Pawłowie powstanie Ośrodek Dokumentacji Historii. Będzie tam studio, w którym każdy mieszkaniec regionu będzie mógł nagrać swoje wspomnienia lub przekazywane z pokolenia na pokolenie opowieści o regionie. Turyści będą mogli wybierać i odsłuchiwać lub oglądać zarchiwizowane nagrania.
Koszt realizacji każdej z inwestycji jest szacowany na ok. 20 milionów złotych, co oznacza, że projekty w konkursie będą ze sobą rywalizować. Nowa Słupia zakłada uzyskanie 13-milionowego dofinansowania. Natomiast pozostałe gminy ubiegają się o dotację 16-milionową, czyli o całą kwotę dostępną dla Gór Świętokrzyskich.