W Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach zaprezentowana została sztuka ludowa Meksyku i Polski. Twórczość ludową obu krajów łączy wielość barw, symboli i wzorów oraz fantazja.
W części meksykańskiej można zobaczyć m.in. chusty haftowane przez Indian Otomi, gliniane figury i maski, np. maskę jaguara, wykorzystywaną do tańców. Główne miejsce zajmują meksykańskie, kolorowe, fantastyczne zwierzęta, zwane alebrijes. Wymyślił je Pedro Linares w latach 30. ub. wieku.
Jedno z przykładowych alebrijes wygląda jak jaszczurka, ma sześć łap o różnym zakończeniu, ogon ryby, łuski na ciele i kolorowe skrzydła. Meksykanie wybierają do wykonania swoich prac nietrwałe materiały, jak masa z rozmiękczonego w wodzie papieru i glina. Czasem prace są wyszywane lub malowane na korze, która także nie należy do trwałych materiałów.
Wśród polskiej sztuki ludowej można zobaczyć obrazy i rzeźby, z których część odwołuje się do legend. Zwiedzających może zaskoczyć to, że autorem malarstwa, które przez swoją kolorystykę kojarzy się z Meksykiem, jest Polak Ludwik Holesz.
Widzowie podziwiający ekspozycję dostrzegli podobieństwo, jakie łączy prace stworzone przez ludzi, z pozornie, mocno różniących się od siebie kultur.
Wystawę można oglądać do 29 października.