W Muzeum Dialogu Kultur, oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach zostanie zaprezentowana sztuka ludowa Meksyku i Polski. Twórczość ludową obu krajów łączy wielość barw, symboli i wzorów oraz fantazja.
W części meksykańskiej można zobaczyć m.in. chusty haftowane przez Indian Otomi, gliniane figury i maski, np. maskę jaguara, wykorzystywaną do tańców. Główne miejsce zajmują meksykańskie, kolorowe, fantastyczne zwierzęta, zwane alebrijes. Wymyślił je Pedro Linares w latach 30. ub. wieku – mówi kuratorka wystawy Agnieszka Kozłowska-Piasta.
Jedno z przykładowych alebrijes wygląda jak jaszczurka, ma sześć łap o różnym zakończeniu, ogon ryby, łuski na ciele i kolorowe skrzydła. Meksykanie wybierają do wykonania swoich prac nietrwałe materiały, jak masa z rozmiękczonego w wodzie papieru i glina. Czasem prace są wyszywane lub malowane na korze, która także nie należy do trwałych materiałów.
Wśród polskiej sztuki ludowej można zobaczyć obrazy i rzeźby, z których część odwołuje się do legend. Zwiedzających może zaskoczyć to, że autorem malarstwa, które przez swoją kolorystykę kojarzy się z Meksykiem, jest Polak.
– Prace namalował pochodzący ze Śląska Ludwik Holesz, który był górnikiem - mówi kurator wystawy Anna Latos-Paryska. Inspirację do swoich prac odnalazł w ciemnych korytarzach kopalni. Odkrył bryły, w których były odciśnięte paprocie i szkielety zwierząt. Miniony świat bardzo go zaintrygował. Na tej podstawie w sposób artystyczny zaczął odtwarzać miniony świat, nazywając swoje prace „z cyklu, kiedy węgiel był zielony”.
Wernisaż wystawy „Fantazmaty. Barwny świat polskiej i meksykańskiej sztuki ludowej” odbędzie się w czwartek o godzinie 18.00. Ekspozycję będzie można oglądać do końca października. Obiekty meksykańskie zostały sprowadzone z Muzeów Etnograficznych w Warszawie i Łodzi oraz z Ambasady Meksyku w Polsce. Z kolei wytwory polskiej sztuki ludowej pochodzą w większości ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach, Wojewódzkiego Domu Kultury i Muzeum Zabawek i Zabawy.