Przedstawiciele Fundacji „Niezłomni” przekażą kolejne noty identyfikacyjne rodzinom osób, zamordowanych w zgórskich lasach. – Dzięki pracy naukowców z Instytutu Genetyki Sądowej w Bydgoszczy udało się zidentyfikować dwie osoby, które w latach czterdziestych były przetrzymywane w kieleckim więzieniu przy ulicy Zamkowej, a następnie przetransportowane do Zgórska, gdzie odbyła się egzekucja – wyjaśnia Wojciech Łuczak, prezes fundacji.
Prace poszukiwawcze i ekshumacyjne prowadzone w zgórskim lesie trwają od grudnia 2015 roku. Ich efektem jest odnalezienie 4 jam grobowych, z których ekshumowano 8 osób. Jak dotąd potwierdzono tożsamość czterech żołnierzy. Byli to członkowie podziemia antykomunistycznego: kapitan Aleksander Życiński ps. „Wilczur”, porucznik Karol Łoniewski ps. „Lew”, Józef Figarski ps. „Śmiały” i Czesław Spadło, ps. „Mały”.
Prezes poinformował jednocześnie, że wciąż tajemnicą pozostaje tożsamość ostatnich dwóch osób, których szczątki odkryto w Zgórsku. Naukowcy nadal prowadzą badania mające wyjaśnić, kim one były. Jak dodaje, w identyfikacji niezbędna jest pomoc osób, których bliscy byli przetrzymywani w więzieniu przy ulicy Zamkowej w Kielcach.
W Zgórsku może być pochowanych jeszcze około 40 osób. W ciągu dwóch lat Fundacja „Niezłomni” odnalazła w całym kraju szczątki 22 ciał żołnierzy różnych formacji podziemia antykomunistycznego. 18 osób zidentyfikowano i uroczyście pochowano.
Fundacja w ciągu najbliższych tygodni wznowi poszukiwania w Zgórsku. Tym razem pomóc mają specjalnie szkolone psy, które są wykorzystywane przez policję do wyszukiwania zwłok.
Wręczenie not identyfikacyjnych odbędzie się dzisiaj o godzinie 14.00 w kieleckim Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej przy ulicy Zamkowej.