W Zamku Królewskim w Sandomierzu odbyło się uroczyste wręczenie Nagród Bonum Publicum im. Aleksandra Patkowskiego. To nagrody burmistrza miasta, przyznawane w dwóch kategoriach: za dokonania w dziedzinie kultury, dziedzictwa narodowego i turystyki oraz za publikacje o Ziemi Sandomierskiej.
Nagrodę w pierwszej kategorii otrzymał Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu, który w ciągu 25 lat doprowadził do renowacji ponad 130 zabytkowych nagrobków. Wiceprezes komitetu Wojciech Czerwiec powiedział, że nagroda jest docenieniem trudnej, społecznej pracy, wymagającej porozumienia ze środowiskiem, władzami miasta, sponsorami. Dodał, że dotychczasowe kwesty przynosiły bardzo dobre rezultaty finansowe, poprzeczka ustawiona jest z roku na rok coraz wyżej, a to wymaga nieustannej mobilizacji członków Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego.
W drugiej kategorii nagrodę odebrała Agata Dworzak, doktorantka w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, za książkę o modernizacji wnętrza kolegiaty sandomierskiej w XVIII wieku. Laureatka powiedziała, że to dla niej duże wyróżnienie, ponieważ jak każdy autor cieszy się, że jej prawie 3-letnia praca nie poszła na marne. Znaleźli się ludzie, którzy nie tylko przeczytali książkę, ale również ją docenili. Dodała, że podczas pracy nad publikacją szczególnie zafascynowały ją ołtarze Macieja Polejowskiego znajdujące się w obecnej katedrze.
Burmistrz Marek Bronkowski stwierdził, że nagroda Bonum Publicum ma podwójne znaczenie: kultywuje idee Aleksandra Patkowskiego, twórcy polskiego regionalizmu, dotyczące ochrony i dbałości o przestrzeń małej ojczyzny, a ponadto to wydarzenie promuje Sandomierz.
W tym roku do konkursu o Nagrodę Bonum Publicum wpłynęło kilkanaście zgłoszeń z różnych stron kraju. Zwieńczeniem gali w Zamku Królewskim był występ Grażyny Barszczewskiej.