Wystawę poświęconą roli Maryi w dziejach polskiego narodu można oglądać w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach. Na ekspozycji znalazły się m.in. ikony, stare księgi, grafiki i oryginalne szwedzkie kule armatnie z oblężenia Jasnej Góry.
Wystawa została przygotowana z okazji przypadających w tym roku trzech rocznic: 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, 140-lecia objawień w Gietrzwałdzie i setnej rocznicy objawień fatimskich. Treści przekazywane przez Matkę Bożą w Polsce i Fatimie mają wspólne przesłanie i są wezwaniem do modlitwy, pokuty i nawrócenia – mówi ks. bp Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej. Hierarcha podkreśla, że jest to trudne wyzwanie, z trudem trafiające do wielkiego świata, ale przynoszące owoce w sercach wielu wierzących. Dodaje, że taki jest też sens wystawy, aby inspirowała i dotykała ludzkich serc. „Zachęcam do jej obejrzenia i dostrzeżenia piękna zawartego w sztuce sakralnej. Dostrzegamy też piękny kunszt artystyczny i to, że osoba Matki Bożej przez wieki inspirowała artystów polskich i z całej Europy, posiadających światową renomę” – dodaje biskup.
Prezentowane zbiory pochodzą z kolekcji prywatnych, ze zbiorów Muzeum Diecezjalnego oraz ze Skarbca Jasnogórskiego. Niektóre przedmioty po raz pierwszy są eksponowane poza Jasną Górą. Podczas przygotowań do wystawy, w zbiorach seminarium w Kielcach odkryto też niezwykle unikatową grafikę z 1660 roku, obrazującą obronę Jasnej Góry, która także jest prezentowana na ekspozycji. Można także zobaczyć stare, XVI i XVII-wieczne księgi, zawierające modlitwy i kazania poświęcone Matce Bożej oraz obrazy. Prezentowane są np. dwie cenne hodegetrie – mówi ks. Paweł Tkaczyk, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Kielcach. Jedna z nich pochodzi z końca XV wieku i jest najstarszym eksponatem na wystawie. Przyjechała z parafii w Chomentowie i jest prezentowana na wystawie po raz pierwszy. Kilka dni temu skończyły się prace konserwatorskie przy tym obrazie. Na ramie widać ślady po zawiasach, co oznacza, że był to środkowy obraz z tryptyku. Natomiast druga hodegetria pochodzi z XVI wieku i przyjechała z prywatnej kaplicy biskupiej.
Wystawę „Sub Tuum Preasidium”, czyli „Pod Twoją obronę” można oglądać do końca października.