Bogdan Białek, inicjator Marszu Pamięci i Modlitwy oraz założyciel Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach został uhonorowany przez Taube Philanthropies Nagrodą im. Ireny Sendlerowej. Fundacja doceniła jego pracę na rzecz umocnienia relacji polsko- żydowskich. Drugim laureatem jest filozof Stefan Wilkanowicz, wieloletni dziennikarz „Tygodnika Powszechnego” oraz redaktor naczelny miesięcznika „Znak”.
Bogdan Białek w rozmowie z Radiem Kielce przyznał, że miał wątpliwości, czy przyjąć tak zaszczytne wyróżnienie. Jak stwierdził – w gronie dotychczasowych laureatów są wielkie osobistości. Dodał, że patronka nagrody, mimo, że wiele razy była wyróżniana, a nawet dwukrotnie nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla, zawsze wzbraniała się przed ich przyjmowaniem, twierdząc, że nie jest bohaterką, tylko zwykłym człowiekiem. Rozmówca Radia Kielce zaznaczył, że także nie czuje się bohaterem, a nagrodę fundacji Tauba przyjmie na wyraźne życzenie córki Ireny Sendlerowej – Janki.
Bogdan Białek jest psychologiem, współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz redaktorem naczelnym magazynu „Charaktery”. Od 2000 roku organizuje corocznie Marsz Pamięci i Modlitwy dla upamiętnienia ofiar pogromu kieleckiego. Założył Stowarzyszenie im. Jana Karskiego – Instytut Kultury Spotkania i Dialogu pod adresem Planty 7, gdzie w 1946 r. doszło do aktów przemocy.
Stefan Wilkanowicz od ponad pół wieku odgrywa znaczącą rolę w pielęgnowaniu dialogu polsko- żydowskiego i pamięci o Holokauście. W 2005 roku otrzymał od papieża Benedykta XVI nagrodę im. Jana Pawła II za walkę o prawa człowieka.
– Obaj laureaci wzywają do zrozumienia i pojednania, promują tolerancję i dialog w obliczu konfliktu i są źródłem otwartości i ludzkich uczuć w odpowiedzi na kontrowersje i brak zaufania – podkreśla w uzasadnieniu nagrody Tad Taube, przewodniczący Taube Philanthropies i Honorowy Konsul Polski w San Francisco.
Ceremonia wręczenia nagród imienia Ireny Sendlerowej odbędzie się 30 czerwca podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Irena Sendlerowa, to polska działaczka społeczna, która w czasach nazistowskiej okupacji uratowała setki żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Nagroda jej imienia przyznawana jest od 2008 roku.