Parafia w Szańcu planuje odnowić 5 stuletnich ołtarzy. W wysokich, strzelistych konstrukcjach znajdują się rzeźby oraz obrazy z wizerunkami świętych. Wszystkie nawiązują do stylu późnogotyckiego kościoła i są wpisane do rejestru zabytków. Do renowacji trafił już pierwszy z bocznych ołtarzy, z cennym obrazem autorstwa Franciszka Smuglewicza.
Przedstawia on wizerunek św. Stanisława, biskupa i męczennika. Odnowienie tego ołtarza będzie kosztowało 73 tysiące złotych – mówi proboszcz parafii w Szańcu ks. Marek Tazbir. W ołtarzu są też figury św. Jadwigi Śląskiej i św. Elżbiety. Po demontażu konstrukcji okazało się, że wymaga ona większej liczby uzupełnień, niż zakładano. Odnowione będą wszystkie figury, obraz i polichromia. Niektóre elementy zostaną pokryte 21-karatowym złotem.
Ołtarz powinien powrócić na swoje miejsce do połowy sierpnia. Pozostałe trzy ołtarze, które także wymagają renowacji, przedstawiają Jezusa, św. Izydora i Matkę Bożą Szkaplerzną, za którą znajduje się jeszcze jeden obraz przedstawiający krzyż na tle Jerozolimy. Przy każdym ołtarzu są też dodatkowo rzeźby świętych. Renowacja wszystkich ołtarzy, łącznie z głównym będzie kosztować ok. 270 tysięcy złotych. Będą one oddawane do odnowienia w miarę możliwości finansowych parafii – dodaje ks. Marek Tazbir. Parafianie są bardzo zaangażowani i pomagają w pracach. Proboszcz stara się jednak pozyskać przynajmniej połowę niezbędnych pieniędzy z dotacji, np. z gminy i powiatu buskiego oraz od konserwatora zabytków.
Obecny kościół w Szańcu pochodzi z 1499 roku. Został ufundowany przez biskupa i kanclerza wielkiego koronnego Krzesława z Kurozwęk. Starsze ołtarze, które stanowiły oryginalne wyposażenie kościoła, pochodziły z XVII wieku. Zniknęły podczas wielkiego remontu kościoła na początku ubiegłego wieku i nie wiadomo, co się z nimi stało – mówi Artur Prędki, prezes Stowarzyszenia Miłośników Szańca. Stare obrazy i pozostałości po XV-wiecznym gotyckim tryptyku szanieckim na pewno nie zostały zniszczone, ale być może znalazły miejsce w innej świątyni. Środkowy obraz tryptyku przedstawiał Matkę Boską Anielską ze świętymi Piotrem i Pawłem. Artur Prędki ma nadzieję, że obrazy kiedyś się odnajdą i zachęca do pomocy wszystkich, którzy mogą pomóc w ustaleniu, gdzie mogą się znajdować.
Najstarszym elementem, znajdującym się w XV-wiecznym kościele w Szańcu jest umieszczona w głównym ołtarzu rzeźba Madonny z Dzieciątkiem, zwana Łokietkówną. Figura jest datowana na okolice 1460 roku i pochodzi najpewniej z poprzedniego szanieckiego kościoła, który powstał ok. 1229 roku, ale został spalony. Rzeźba wyróżnia się tym, że Dzieciątko Jezus jest skierowane nie do Matki, a na zewnątrz, w kierunku wiernych. Figurę udało się już odnowić dzięki dotacji wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jednak cała konstrukcja głównego ołtarza także wymaga konserwacji i zabezpieczenia. Będzie to najdroższy element planowanych prac.