Franciszkańskie Centrum Profilaktyki i Leczenia Uzależnień San Damiano w Chęcinach świętuje dziś 13-lecie działalności. Uroczystości rozpoczęła msza święta. Następnie, o 11.00 wszyscy chętni wystartują w pięciokilometrowym Czystym Biegu. Sponsorzy, którzy wspierają akcję, zapłacą za każdy kilometr trasy, pokonany przez uczestników. Dochód będzie wsparciem niezbędnego remontu budynków klasztornych.
Dach nad hostelem Rivotorto tymczasowo zabezpieczono papą, by nie przeciekał. W fatalnym stanie są też elewacje. Koszt prac jest szacowany na kilkadziesiąt milionów złotych. Puchary dla najlepszych biegaczy wykonali własnoręcznie podopieczni ośrodka. Trasa nawiązuje do terapii, w której są momenty łatwiejsze, ale też chwile trudnej wspinaczki – mówi Iza, która przyjechała do ośrodka 2 lata temu. Podopieczni San Damiano chcą wesprzeć fundację, która zbiera pieniądze na remont dachu ośrodka, po to, by kolejne osoby, tak jak oni, miały szansę dzięki temu miejscu stanąć na nogi. Chcą też przełamywać stereotypowe myślenie o osobach uzależnionych. Nie są to tylko osoby, będące obciążeniem dla społeczeństwa, ale także ludzie, którzy poprzez duży wysiłek zmieniają swoje życie.
Po południu ok. 15.30 zaplanowano spektakl w wykonaniu pacjentów ośrodka San Damiano. Przedstawienie nosi tytuł „Czy ty myślisz stereotypowo”. Ma pokazać, że nie wszystko jest takie, na jakie z zewnątrz wygląda – zapowiada jeden z pacjentów i aktorów. Wydaje się, że ludzie z dobrych rodzin i wysokich sfer powinni dawać przykład, a wielu z nich stanowi półświatek, w którym jest przemoc, złość i nienawiść. Jedna ze scen pokazuje osoby, które na co dzień pełnią ważne stanowiska w swoich firmach i wydają się być przykładnymi ojcami, a nocami znęcają się nad najbliższymi. W spektaklu wykorzystana będzie m.in. pantomima i występ hip-hopowy jednego z pacjentów.
Obecnie pod opieką Ośrodka San Damiano i Hostelu Rivotorto jest ponad 30 osób. Chętnych na leczenie w chęcińskim ośrodku jest więcej, niż miejsc. Dlatego franciszkanie chcą przy okazji remontu podnieść poddasze, co umożliwi stworzenie kolejnych 16 miejsc dla osób wychodzących z uzależnień.