Dzisiaj rozpoczyna się święto Kielc. Jego pierwszym akcentem będzie Biała Noc, podczas której będzie można do 24:00 zwiedzać wybrane instytucje kulturalne. Do inicjatywy przyłączyły się między innymi: Dom Środowisk Twórczych, a także Kieleckie Centrum Kultury.
W oranżerii Pałacyku Tomasza Zielińskiego będzie można zobaczyć wystawę fotografika Andrzeja Zawady. Tuż obok, w galerii współczesnej sztuki sakralnej – „Domu praczki”, będzie udostępniona druga wystawa, prezentująca rzeźby z metaloplastyki Bartłomieja Sęczawy. Natomiast w ogrodzie Pałacyku odbędzie się koncert z krainy łagodności. Kielczanie będą mogli usłyszeć klimatyczne, poetyckie piosenki Elżbiety Adamiak i Jerzego Filara.
Zwiedzanie wystaw będzie również możliwe w Kieleckim Centrum Kultury. Izabela Filipczak z Impresariatu KCK informuje, że będą to trzy ekspozycje. Pierwsza z nich, udostępniona w galerii „Kostiumeria”, to biżuteria świata- można zobaczyć kolekcję Joanny Dzikowskiej i Tony’ego Halika. Kolejna będzie znajdować się w holu dużej sceny – jej autorem jest Tadeusz Matuszak, a ekspozycja nosi tytuł „Panoramy”. Ostatnia z wystaw – przedstawiona zostanie, w galerii „Winda”, można na niej zobaczyć stare wachlarze.
Teatr im. Stefana Żeromskiego z okazji Białej Nocy zaprasza na darmowy koncert „Kropka kreska kropka kreska” w wykonaniu grupy Po Co Komu Kolektyw. Wyjątkowo nie odbędzie się on na teatralnej scenie, ale na dziedzińcu teatru - zapowiada Paulina Drozdowska z działu marketingu. Otwarta przestrzeń na dziedzińcu ma sprzyjać dobrej zabawie i tańcom. Spektakl jest inspirowany filmem z trasy koncertowej grupy Talking Heads z 1984 roku. Wyjście aktorów w plener sprawdza się. Taka przestrzeń pozwala na nawiązanie innej interakcji z widzem, niż na teatralnej sali – dodaje Paulina Drozdowska.
Koncert na teatralnym dziedzińcu rozpocznie się o godzinie 21:00. Natomiast od godziny 19:00 do północy będzie można za darmo zwiedzać oddziały Muzeum Narodowego w Kielcach. W Pałacu Biskupów Krakowskich można oglądać poświęconą papieżowi Janowi Pawłowi II ekspozycję Pielgrzym Tysiąclecia. Składa się ona z ponad 320 w większości niepublikowanych fotografii. Każdy, kto przyjdzie w kapeluszu lub innym ciekawym nakryciu głowy będzie też mógł zwiedzić wystawę „Kapelusze z głów”.
Tradycyjnie, w ramach Białej Nocy wręczone zostaną też Nagrody Miasta za Osiągnięcia w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechnianie i Ochronę Kultury. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 18.00 w Kieleckim Centrum Kultury.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Zwiedzanie potrwa do 24:00.