W Wąchocku zakończą się trzydniowe uroczystości Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury” – „Nurt”, zorganizowane w 60. rocznicę powstania organizacji. W Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury dr Marek Jedynak z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej wygłosi prelekcję o działalności Cezarego Chlebowskiego – pisarza, historyka, autora książek i szkiców poświęconych mało znanym wydarzeniom z dziejów polskiego Państwa Podziemnego w czasie II wojny światowej, m.in. książki „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie”, której najnowsze wydanie właśnie się ukazało.
Cezary Chlebowski przez wiele lat wspierał rodzinę majora Jana Piwnika „Ponurego” w staraniach o sprowadzenie jego szczątków z Wawiórki na Nowogródczyźnie, do Polski. Wykład rozpocznie się o godz. 9.00.
Potem, o 10.30, w opactwie cystersów, gdzie znajduje się grób Jana Piwnika, rozpocznie się msza św. w intencji Komendanta i jego żołnierzy, po czym z klasztoru wyruszy defilada przed pomnik „Ponurego”. Tam odbędzie się apel poległych i złożone zostaną kwiaty.
Obchody w Wąchocku zakończą dzieci i młodzież biegiem patriotycznym przy zalewie. Tegoroczne uroczystości honorowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda.
Jan Piwnik „Ponury” był oficerem rezerwy Wojska Polskiego i funkcjonariuszem Policji Państwowej. W lutym 1940 r. dostał się do Francji, a stamtąd do Wielkiej Brytanii. Wrócił do Polski, w 1941 r. jako cichociemny. Wsławił się brawurową akcją uwolnienia więźniów z czujnie strzeżonego więzienia w Pińsku.
Później działał na rodzinnej ziemi świętokrzyskiej. Po reorganizacji struktur Armii Krajowej został komendantem „Kedywu” Okręgu Radomsko-Kieleckiego. Jako dowódca największej i najaktywniejszej siły partyzanckiej w okupowanej Polsce, dał się poznać jako świetnie wyszkolony żołnierz znający zasady walki dywersyjnej. Był organizatorem wielu udanych akcji, bezwzględnie zwalczającym konfidentów i zdrajców.
Po konflikcie „Ponurego” z Komendą Okręgu, przeniesiono go do Okręgu Nowogródzkiego. Jan Piwnik poległ 16 czerwca 1944 r., idąc w pierwszej linii ataku na strażnicę graniczną w Bohdanach pod Jewłaszami. Został pochowany dwa dni później w Wawiórce. W Góry Świętokrzyskie powrócił po 43 latach – w 1987 r. Jego prochy sprowadzono do klasztoru oo cystersów w Wąchocku, a zorganizowane w czerwcu 1988 r. trzydniowe uroczystości pogrzebowe zgromadziły 30 tysięcy ludzi.
Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury” – „Nurt” zaczęło swoją działalność 15 września 1957 roku od odsłonięcia i poświęcenia na Wykusie, w lasach siekierzyńskich, kapliczki Matki Bożej Bolesnej dla upamiętnienia swoich kolegów, którzy polegli za ojczyznę.