Kilkaset osób wzięło udział w uroczystości 400-lecia Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach. Jubileuszowej mszy świętej przewodniczył delegat papieski kardynał Gerhard Muller. Klasztor kamedułów w Rytwianach powstał w 1617 roku z fundacji wojewody krakowskiego Jana Tęczyńskiego. Życie pustelnicze toczyło się tu przez ponad dwa wieki. W 1820 roku dokonano kasacji zakonu kamedulskiego, a budynki zaczęły popadać w ruinę.
Od kilkunastu lat trwa rewitalizacja kompleksu, należącego do diecezji sandomierskiej. Odbudowano m.in. część dawnego klasztoru oraz dwa, spośród 16 istniejących dawniej domków pustelniczych, czyli eremów. W kolejce na renowację oczekuje wnętrze zabytkowego kościoła.
– To dobrze, że po wielu latach to miejsce nabiera znów świetności – mówi wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. – Warto to miejsce promować wśród mieszkańców regionu, Polski i wśród gości zagranicznych, pokazując im, że na ziemi świętokrzyskiej jest takie miejsce, w którym można wypocząć po trudach pracy i dnia codziennego. To piękne miejsce, gdzie można się wyciszyć – dodaje wojewoda.
Poseł Krzysztof Lipiec dodał, że pokamedulski kompleks jest w trakcie procedury ubiegania się o wpis na listę Pomników Historii. Na 100-lecie Państwa Polskiego ma być 100 Pomników Historii. Jednym z nich z pewnością będzie zespół pokamedulski w Rytwianach – dodał poseł.
Pustelnia Złotego Lasu jest szczególnym miejscem dla Artura Radziwiłła, wnuka ostatniego właściciela Rytwian. Jego rodzina pomogła ufundować klasztor w Rytwianach. Podkreśla, że dla jego rodziny jest to najważniejsze miejsce na świecie.
Artur Radziwiłł urodził się w Warszawie, ale ze swoimi bliskimi często do Rytwian przyjeżdża, jako do źródła i serca swojej rodziny. Najważniejsze jest dla niego to, że są tu pochowani jego przodkowie. W podziemiach zabudowań klasztornych znajduje się grobowiec rodziny Radziwiłłów. Jest tam pochowany m.in. dziadek Artura Radziwiłła, porucznik Wojska Polskiego, który zginął w czasie Kampanii Wrześniowej.
– Na tej ziemi, tu w Rytwianach, wartości św. brata Alberta Chmielowskiego wybrzmiały poprzez ciężką pracę i modlitwę kamedulskich pustelników – mówił w homilii kardynał Gerhard Muller. Prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary przewodniczył odpustowej mszy świętej z okazji jubileuszu 400-lecia Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach. Hierarcha podkreślał, że chociaż kamedułów nie ma tu już od dwóch wieków, to pozostałe po nich dziedzictwo, Pustelnia Złotego Lasu, ciągle wybrzmiewa ich duchem.
Hierarcha zachęcał zebranych pielgrzymów, by wspominając św. Brata Alberta i doświadczając ducha kamedulskich mnichów w Rytwianach popatrzyli na swoją własną wędrówkę do Boga. Życzył, by każdy, kto przyjedzie do tego miejsca, poprzez kontemplację umocnił swoją wiarę oraz miłość do Boga i człowieka. „Miejcie odwagę poświęcać się dla innych, zwłaszcza dla tych, którzy żyją obok was, których na co dzień spotykacie, a którzy znaleźli się w duchowej lub materialnej nędzy i potrzebują waszej pomocy” – mówił hierarcha.
Dekretem papieża Franciszka przez cały rok w Pustelni Złotego Lasu wierni mogą uzyskać odpust zupełny. To miejsce można nazwać leśną katedrą diecezji sandomierskiej – powiedział biskup Krzysztof Nitkiewicz. Jest oczywiście katedra w Sandomierzu, skąd biskup kieruje Kościołem lokalnym, natomiast tu jest diecezjalne centrum duchowości. Można tu zaczerpnąć ze źródła duchowości kamedulskiej, ucząc się kochać Boga, człowieka i wchodzić w głębię chrześcijaństwa – dodał biskup.
Dziś do XVII-wiecznego, pokamedulskiego kościoła w Rytwianach wprowadzono też relikwie św. Jana Gwalberta, patrona leśników – mówi Adam Lubera, nadleśniczy Nadleśnictwa Staszów. To leśnicy byli inicjatorami sprowadzenia tu relikwii. Obiekt jest w centrum dużego kompleksu leśnego i stanowi dla nich ważne miejsce. Leśnicy staszowscy spotykają się tu na różnych uroczystościach, przyjeżdżają także na dni skupienia w ciszy.
Klasztor kamedułów w Rytwianach powstał w 1617 roku z fundacji wojewody krakowskiego Jana Tęczyńskiego. Życie pustelnicze toczyło się tu przez ponad dwa wieki. W 1820 roku dokonano kasacji zakonu kamedulskiego, a budynki zaczęły popadać w ruinę. Od kilkunastu lat trwa rewitalizacja kompleksu, należącego do diecezji sandomierskiej. Odbudowano m.in. część dawnego klasztoru oraz dwa, spośród 16 istniejących dawniej domków pustelniczych, czyli eremów. W kolejce na renowację oczekuje wnętrze zabytkowego kościoła.
W Pustelni Złotego Lasu funkcjonuje także muzeum serialu „Czarne chmury”, którego część kręcona była właśnie w tym miejscu. Jest tu także baza noclegowa, działa centrum relaksacyjno- kontemplacyjne.
Uroczystości jubileuszowe w Rytwianach zakończą się późnym wieczorem, koncertem Jednego Serca – Jednego Ducha. Muzycy pojawią się na scenie o godzinie 19:00.
Z okazji jubileuszu, w Pustelni Złotego Lasu można też obejrzeć wystawę fotograficzną fotoreportera Radia Kielce Jarosława Kubalskiego. Zdjęcia przedstawiają majowe spotkania przy przydrożnych świętokrzyskich kapliczkach.