Ołtarze przepełnione symboliką, tradycyjne dzielenie się chlebem i wieczorne święcenie pól – tak uroczystości Bożego Ciała obchodzone są w parafii św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu.
Jak mówi proboszcz, ks. Marian Fatyga, co roku zmieniana jest również trasa procesji, która obowiązkowo pokryta musi być kłączami tataraku. Duchowny dodaje, że procesja w Skalbmierzu silnie oparta jest na tradycjach ludowych. Jego zdaniem udział w niej jest rodzajem zawierzenia się Bogu, modlitwą o oddalenie różnych klęsk i nieszczęść, a także prośbą o błogosławieństwo dla ludzi i owoców ich pracy.
– Celem procesji jest wyznanie wiary w obecność Jezusa w Eucharystii, oddania mu czci, uwielbienia i podziękowania za wszystkie łaski, których dostępujemy przez ten sakrament. Jestem przekonany, że ten wszystkie znaki i gesty, które towarzyszą tej uroczystości pozwalają ukazać więź między nami a Bogiem i innymi ludźmi – uważa ks. Marian Fatyga.
Pierwszy z ołtarzy został przygotowany przez strażaków ochotników ze Skalbmierza. Jego tłem był jeden z wozów bojowych, przed którym stanął krzyż wykonany ze strażackich drabin, opleciony pożarniczymi wężami, co zdaniem druhów ochotników miało symbolizować ich przywiązanie do wiary i ofiarność, która towarzyszy im na co dzień w pracy na rzecz innych.
W skalbmierskich uroczystościach Bożego Ciała licznie wzięli udział mieszkańcy miasta i okolicznych wiosek. Dla Anny Surówki, jest to najbardziej wzruszające święto kościelne.
– Doskonale pamiętam, kiedy byłam mały dzieckiem i ubrana w krakowski strój z serduszkiem na szyi wypełnionym płatkami róż i piwonii szłam przed Panem Jezusem i sypałam przed nim kwiaty. Wzruszające było szczególnie zakończenie procesji, kiedy ksiądz wychodził na schody i błogosławił wszystkich ukrytym w monstrancji Ciałem Chrystusa. To było i jest dla mnie wielkie duchowe przeżycie – podkreśliła Anna Surówka.
W okresie oktawy Bożego Ciała parafianie ze Skalbmierza będą codziennie uczestniczyć w procesjach z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła. Zakończy je uroczystość w przyszły czwartek, w trakcie której poświęcone zostaną wianki sporządzone z kwiatów i ziół leczniczych, które są symbolem ludzkiej pracy.