Były świętokrzyski poseł PSL i obecny prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska – Andrzej P., burmistrz Połańca – Jacek T. i były prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Starachowicach – Cezary T. zatrzymani przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. W sumie dziś rano aresztowano 5 osób, także przedsiębiorcę Dariusza M. oraz byłego wiceprezesa SSE Starachowice Zdzisława K. Potwierdził to Radiu Kielce Temistokles Brodowski z CBA.
Wszyscy trafili do wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Krakowie, gdzie usłyszeli zarzuty.
Jak poinformowała nas prokurator Agnieszka Hudyka, Andrzej P. jest podejrzany o przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego w celu uzyskania korzyści majątkowej, powoływanie się na wpływy w instytucji samorządowej i państwowej oraz podjęcie się pośrednictwa w załatwieniu spraw w tych instytucjach w zamian za korzyść majątkową. Jest to przestępstwo opisane w art. 231 par. 2 i art. 230 par. 1 Kodeksu Karnego.
Z kolei Jackowi T. zarzuca się przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego, w celu uzyskania korzyści majątkowej, w tym organizowanie i przeprowadzenie przetargu z naruszeniem przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami (art. 231 par 2 Kodeksu Karnego).
Cezary T. i Zdzisław K. są podejrzani o przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego w celu uzyskania korzyści majątkowej (art. 231 par. 2 Kodeksu Karnego), a przedsiębiorcy Dariuszowi M. prokurator zarzucił oferowanie Andrzejowi P. korzyści majątkowych w zamian za załatwienie przez niego określonych spraw w instytucji państwowej i samorządowej (art. 230a par. 1 k.k. i 229 par. 1 Kodeksu Karnego).
Zdarzenia będące przedmiotem zarzutów miały miejsce w latach 2013 – 2015.
Zarzucane podejrzanym czyny są związane planami inwestycyjnymi na nieruchomościach gruntowych stanowiących własność Gminy Połaniec. Plany te obejmowały przejęcie przez spółkę zarządzaną przez Dariusza M. gminnych nieruchomości gruntowych i włączenie ich do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice S.A. oraz uzyskanie profitów finansowych związanych z przynależnością do tej strefy, a także uzyskanie pomocy finansowej na inwestycję związane z ekologicznymi źródłami energii.
Dziennik Fakt napisał, że sprawa dotyczy niezrealizowanej inwestycji firmy NEMEX S.A. w Połańcu. Jak podaje gazeta, łapówką dla byłego posła miała być prowizja w wysokości 2 proc. od każdej przeprowadzonej przez NEMEX inwestycji oraz objęcie udziałów w spółce Malinowe Hotele w Solcu – Zdroju. Polityk miał powoływać się na wpływy u byłego wicepremiera Janusza Piechocińskiego i marszałka woj. świętokrzyskiego Adama Jarubasa. Prokuratura nie chciała potwierdzić Radiu Kielce, że sprawa ma związek z firmą NEMEX, wiadomo natomiast, że wobec dwóch z dzisiaj zatrzymanych – Cezarego T. i Zdzisława K., byłych członków zarządu SSE Starachowice – śledczy prowadzili postępowanie związane z tym przedsiębiorstwem. W piśmie Prokuratury Rejonowej w Starachowicach z 7 kwietnia tego roku, do którego dotarła nasza rozgłośnia, napisano że obaj urzędnicy mogli dopuścić się do przestępstwa z art. 231 KK, czyli działania na szkodę interesu publicznego poprzez wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności w Strefie przez NEMEX S.A.
Zarzucane podejrzanym czyny zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności. Nie ma jeszcze decyzji, czy prokuratura wystąpi do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie. Jak napisano w komunikacie Prokuratury, po przeprowadzeniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator rozważy zastosowanie wobec podejrzanych środków zapobiegawczych.
Komunikat CBA:
CBA: Zatrzymany burmistrz Połańca i szef funduszu ochrony środowiska
Agenci z łódzkiej Delegatury CBA zatrzymali Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach (byłego posła), Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec, byłego Prezesa i Wiceprezesa Zarządu Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice S.A. oraz przedsiębiorcę.
Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach jest podejrzany m.in. o przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego w celu uzyskania korzyści majątkowej, powoływanie się na wpływy w instytucji samorządowej i państwowej oraz podjęcie się pośrednictwa w załatwieniu spraw w tych instytucjach w zamian za korzyść majątkową. Burmistrzowi Miasta i Gminy Połaniec śledczy zarzucają przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego, w celu uzyskania korzyści majątkowej, w tym organizowanie i przeprowadzenie przetargu z naruszeniem przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami. Byli szefowie SSE są podejrzani o przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego w celu uzyskania korzyści majątkowej. Natomiast biznesmenowi zarzuca się oferowanie byłemu posłowi korzyści majątkowych w zamian za załatwienie przez niego określonych spraw w instytucji państwowej i samorządowej.
Nieruchomości stanowiące własność Gminy Połaniec miały zostać przejęte przez spółkę zarządzaną przez biznesmena i włączone do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice S.A. Dzięki czemu możliwe było uzyskanie dodatkowych profitów z samej przynależności do strefy, a ponadto finansowania na inwestycji na ekologiczne źródła energii.
Do zdarzeń będących przedmiotem śledztwa doszło w latach 2013 -2015.
Śledztwo, pod nadzorem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, prowadzi Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Łodzi.