Pierogi z różnymi farszami – gotowane, pieczone i smażone, można było degustować podczas X Pierogarni, która odbyła się w Łoniowie. To coroczny festyn kulturalno- rekreacyjny, którego głównym celem jest pobudzenie kreatywności mieszkańców i integracja okolicznych sołectw – powiedziała Zofia Żyła, prezes Stowarzyszenia Aktywnej Społeczności w Świniarach, główna organizatorka Pierogarni.
Dodała, że w tym roku pierogi lepiły zarówno członkinie stowarzyszenia, jak i panie z 5 wiosek. Wspólne gotowanie zbliżyło pokolenia, ponieważ pierogi robiły wspólnie mamy, babcie, wnuczki i ciocie, co było okazją do spotkania się i wymiany doświadczeń – dodała nasza rozmówczyni.
Wójt Łoniowa Szymon Kołacz stwierdził, że Pierogarnia świetnie wpisuje się w ideę podtrzymywania dawnych tradycji kulinarnych. Receptury pierogów oparte są na przepisach przekazywanych przez seniorów w rodzinach, dzięki czemu młodzież zna dawną kuchnię i ją docenia. Wyrazem tego jest zaangażowanie w przygotowanie imprezy – stwierdził wójt.
Stoiskom kulinarnym towarzyszyły inne atrakcje, głównie występy artystyczne. Wystąpił m.in. zespół ludowy Sichowianie z powiatu staszowskiego wraz z Kapelą Nadwiślańską. Kierownik artystyczny tych formacji Dorota Karasińska-Kozłowska powiedziała, że z przyjemnością przyjęła zaproszenie do Łoniowa, ponieważ jest to debiut zespołów w tych stronach. Zaznaczyła, że to kolejna okazja, by propagować nasz folklor, który jest cennym dziedzictwem kulturowym.
Podczas Pierogarni wystąpili również uczniowie łoniowskich szkół, a także z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Sandomierzu. Gwiazdą był zespół Nokaut. Na zakończenie odbywa się zabawa taneczna, która potrwa do późnych godzin wieczornych.