Mieszkańcy Skalbmierza świętują 800-lecie od pierwszej historycznej wzmianki o swojej miejscowości i 675. rocznicę lokacji miasta. Uroczystości zainaugurowała sesja rady miejskiej i msza święta. Po niej barwny korowód, w którym nie zabrakło postaci rodem ze średniowiecza, przeszedł na rynek, gdzie odbyły się główne obchody.
Uczestników jubileuszowego spotkania przywitał burmistrz Michał Markiewicz. Jak podkreślił – Skalbmierz może poszczycić się długą i bogatą historią, a dzisiejszy dzień – jego zdaniem – jest wyjątkowo ważny dla całej lokalnej społeczności.
– 800 lat historii naszej miejscowości, to powód do dumy i dobra okazja, by o Skalbmierzu było głośno nie tylko w regionie, ale i w całej Polsce. Oprócz dwóch jubileuszy, obchodzimy dziś dzień Stanisława ze Skalbmierza, pierwszego rektora Akademii Krakowskiej. To kolejny powód do dumy, że właśnie stąd pochodziła tak zasłużona dla naszego kraju postać – powiedział Michał Markiewicz.
Głównym organizatorem jubileuszowych uroczystości w Skalbmierzu był tamtejszy Ośrodek Kultury. Dyrektor placówki, Agata Jackiewicz tłumaczy, że w organizację obchodów włączyła się duża grupa mieszkańców gminy. Jak dodała – jedną z atrakcji był przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Boszczynka prawie dwumetrowy tort.
– Nasze miasto zamieniło się w średniowieczny gród. Liczba gości i osób zaangażowanych w przygotowanie tego święta jest imponująca. Jestem szczęśliwa, że żyję w miejscowości, której mieszkańcy tak chętnie i aktywnie uczestniczą w jej życiu kulturalnym, bo dzięki temu staje się ono jeszcze piękniejsze – zaznaczyła Agata Jackiewicz.
Na skalbmierskim rynku podziwiać można było między innymi średniowieczne jatki, kramy z wyrobami rzemieślniczymi, a także przypatrywać się pracy kowala i walkom rycerzy oraz skorzystać z duchowej porady braci z zakonu franciszkanów i cystersów. Na jednym z rzeźniczych kramów średniowieczne mieszczki i handlarki częstowały staropolskimi pysznościami. Wśród nich były m.in. swojskie kiełbasy, kaszanki, wędzona słonina, różnego rodzaju sery, smalec z grzybami, podpłomyki i tradycyjny, wiejski, pszenny chleb.
Z okazji skalbmierskiego jubileuszu wydana została również publikacja „Skalbmierz – 800 lat na kartach historii” autorstwa regionalistów z Kazimierzy Wielkiej – Andrzeja Bieniasa i Stanisława Przybyszewskiego. Pierwszy z autorów przypomina, że choć pierwsza historyczna wzmianka o Skalbmierzu pochodzi z 1217 roku, to miejscowość powstała przynajmniej 100 lat wcześniej.
– Skalbmierz nosi imię Skarbimira, wybitnego przedstawiciela rodu Awdańców, wojewody i palatyna z czasów Bolesława Krzywoustego, dlatego historia tej miejscowości liczy zdecydowanie więcej niż 800 lat. Ale najważniejsza jest tu data 1342 roku, kiedy nasz władca Kazimierz Wielki nadał Skalbmierzowi prawa miejskie – wyjaśnia Andrzej Bienias.
W trakcie uroczystości na scenie zaprezentowali się z programem artystycznym uczniowie skalbmierskich szkół, grupy rekonstrukcyjne i lokalne zespoły folklorystyczne, a także muzycy z orkiestry symfonicznej.
Święto w Skalbmierzu zakończy po zmroku Teatr Ognia z Krakowa.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął kardynał senior archidiecezji krakowskiej Stanisław Dziwisz.