Jak zachować cenne walory Wzgórza Karscha w Kielcach i jak powinny wyglądać pomniki w mieście? Między innymi o tym będą dziś dyskutować członkowie Towarzystwa Przyjaciół Kielc i wszyscy chętni, którzy przyjdą na organizowane przez nich spotkanie.
W Kielcach jest dużo dobrych rzeźb, ale niewiele pomników. Dodatkowo, wiele osób nie szanuje tych miejsc – uważa Krzysztof Myśliński z Towarzystwa Przyjaciół Kielc. Dla przykładu, niedawno obok pomnika Henryka Sienkiewicza stały maszyny rolnicze. Zestawienie pomnika wielkiego pisarza z kombajnem nie wygląda poważnie. Pomniki są po to, aby je szanować – dodał Krzysztof Myśliński. Dodał, że warto też porozmawiać o współczesnej formie monumentów.
Spotkanie odbędzie się o godzinie 17:30 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Współorganizuje je Kielecki Oddział Związku Artystów Rzeźbiarzy. Organizatorzy zasygnalizują też dwie niepokojące ich sprawy związane z ochroną zabytków w mieście. Pierwsza dotyczy zaniedbanego Wzgórza Karscha i planów jego sprzedaży oraz ewentualnego dalszego wykorzystania – dodaje Krzysztof Myśliński. Organizatorzy spotkania obawiają się pomysłu postawienia tam dużego pawilonu jednej z sieci spożywczych. – Być może warto porozmawiać o spójnym uporządkowaniu tej działki i jej zabudowy, tak by była architektonicznym zamknięciem niedocenianego placu Piłsudskiego- dodał Krzysztof Myśliński.
Jak informowaliśmy, będąca w prywatnych rękach działka, w ciągu kilku miesięcy ma zostać wystawiona na sprzedaż. Na wzgórzu stoi m.in. zabytkowy dworek z pierwszej połowy XIX wieku. Obecnie znajdują się w nim biura firm usługowych oraz pub.
Kolejnym zasygnalizowanym dziś tematem będzie kwestia generalnego remontu siedziby Teatru im. Stefana Żeromskiego. Organizatorzy mają wątpliwości, czy planowane prace przy scenie i widowni nie będą zbytnio ingerować w zabytkową przestrzeń. Zarówno kwestia remontu teatru, jak i zagospodarowania Wzgórza Karscha ma być szerzej omówiona podczas kolejnego spotkania Towarzystwa Przyjaciół Kielc, w lipcu.