„Ojczyzno moja kochana, umiej być wdzięczna” – te słowa z Dzienniczka świętej Faustyny widnieją na epitafium Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Panteonie Pamięci Narodowej, odsłoniętym w parafii Wszystkich Świętych w Starachowicach. Panteon jest miejscem poświęconym pamięci wielu znanych Polaków i bohaterów, wśród nich także starachowiczan. W dzisiejszych uroczystościach uczestniczył prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
Dziękując za Panteon, wspominając swoją mamę – Jadwigę Kaczyńską, która uczestniczyła w życiu kościoła Wszystkich Świętych, i wyrażając nadzieję, że kościół ten będzie nadal ważnym miejscem nie tylko na religijnej, ale też na społecznej mapie Starachowic, Jarosław Kaczyński mówił o roli Kościoła: – To jest taka specyficzna cecha naszego życia społecznego, naszego życia narodowego. Są tacy, którzy z tego powodu bardzo boleją, ale ja jestem przeświadczony, że to jest jeden z fundamentów naszej tożsamości, naszego sposobu życia, że to jest jeden z fundamentów Polskości.
Poseł Krzysztof Lipiec powiedział podczas uroczystości odsłonięcia Panteonu, że na pamiątkowych tablicach zapisane są życiorysy skromnych ludzi, którzy całym sercem służyli ojczyźnie. Wyraził także wdzięczność wszystkim osobom, dzięki którym to niezwykłe miejsce pamięci powstało.
-” To dla nas starachowiczan wielka radość, że na 80-lecie parafii Wszystkich Świętych mogliśmy poświęcić nowy Panteon Pamięci Narodowej. Środowiska patriotyczne są bardzo związane z tą parafią. Tu u boku księży dziekanów zawsze mogliśmy wspominać ważne wydarzenia z historii naszej ojczyzny i jej bohaterów – powiedział Krzysztof Lipiec.
W Panteonie Pamięci Narodowej zamieszczona jest tablica ku czci robotników Sierpnia 80 i ofiar stanu wojennego. Są również tablice poświęcone ofiarom katastrofy smoleńskiej, a także Jadwidze Kaczyńskiej, z domu Jasiewicz – matce Jarosława i Lecha Kaczyńskich, Przemysławowi Gosiewskiemu oraz formacjom partyzanckim.
Pierwsza część odbudowy została zakończona na 4 czerwca – dzień, w którym parafia obchodzi jubileusz 80-lecia. Poświęcenia Panteonu Pamięci Narodowej dokonał biskup Piotr Turzyński.
Jak poinformował proboszcz parafii Wszystkich Świętych, ks. dziekan Marek Janas, w celu odbudowy Panteonu zawiązał się komitet honorowy, który w roku jubileuszowym 80-lecia istnienia parafii rozpoczął modernizację miejsca będącego symbolem pamięci walki o niepodległość, zachowania tradycji narodowych i patriotycznych na ziemi świętokrzyskiej. Na czas remontu tablice pamięci zostały zdemontowane.
Pierwsze tablice w latach 80. zostały prowizorycznie zamontowane na murku łączącym kościół z dzwonnicą. Z czasem mocowanie tablic ulegało zniszczeniu. Teraz zostały one wyeksponowane na postumentach granitowych i blokach z wapienia. W centrum Panteonu znajduje się ponad ośmiometrowy dębowy krzyż misyjny ufundowany przez Nadleśnictwo Starachowice na zakończenie jubileuszowych misji parafialnych. Tło stanowią nasadzone przy granitowych monumentach krzewy.
Przemówienie Jarosława Kaczyńskiego przed Panteonem
Chciałbym podziękować Bogu za 80 lat parafii, do której kiedyś przed laty uczęszczała do kościoła, uczyła się religii, a wreszcie współpracowała z Księdzem Słabym – jako duszpasterzem miejscowego podziemia – moja Świętej Pamięci Mama.
Chciałem podziękować za to dzieło, za ten Panteon. Jak ksiądz dziekan był łaskaw wielokrotnie wspomnieć, ja tu bywam od lat, ale z zaskoczeniem zobaczyłem co tu się dzisiaj zmieniło, a zmieniło się wiele. I zmieniło się w sposób, który można określić jako wyjątkowo dobry. Decyzja była celna, a sposób wykonania doskonały.
Chciałbym podziękować za to dzieło księdzu dziekanowi, ale przecież wiem, że to dzieło wielu ludzi pod przewodnictwem księdza dziekana, w tym pana prezesa Krzysztofa Lipca. Jemu też chciałbym bardzo serdecznie podziękować.
Chciałbym wyrazić nadzieję, że to miejsce i ten kościół będzie bardzo ważny w tym mieście i będzie prowadził tę właściwą działalność, która prowadzi nas ku zbawienia, ale będzie także ważnym miejscem w życiu społecznym, bo przecież i taką rolę dzisiaj i przed laty i – mam nadzieję – w przyszłości., Kościół w Polsce odgrywał, odgrywa i będzie odgrywał.
To jest taka specyficzna cecha naszego życia społecznego, naszego życia narodowego. Są tacy, którzy z tego powodu bardzo boleją, ale ja jestem przeświadczony, że to jest jeden z fundamentów naszej tożsamości, naszego sposobu życia że to jest jeden z fundamentów Polskości.
Budujcie ten fundament dla Kościoła i dla Polski.