Ponad 320 zdjęć z pontyfikatu Jana Pawła II można oglądać w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich, oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach. Jest to największy na świecie zapis fotograficzny życia i dokonań papieża Polaka.
Fotografie zostały wykupione ze zbiorów „L’Osservatore Romano” przez polską firmę i przedstawiają wszystkie etapy pontyfikatu, od wyboru na papieża, aż do śmierci.
– Ekspozycja jest podzielona na 21 działów. Jako jedyna wystawa na świecie została zaakceptowana osobiście przez Jana Pawła II, który sam nagrał do niej komentarz i wybrał fragmenty homilii oraz wierszy, które są prezentowane w formie ścieżki dźwiękowej – mówi Jerzy Michalski, współwłaściciel wystawy.
Powstała ona zgodnie z sugestiami papieża, wyrażonymi podczas pierwszej rozmowy na temat stworzenia ekspozycji. Życzeniem Ojca Świętego było, aby wystawa prezentowała człowieka, który został papieżem, a nie papieża. Wszystkie prezentowane zdjęcia pokazują bardziej zwykłego człowieka, niż kapłana. Taka była wola papieża i takie zdjęcia zostały przez niego dobrane.
Wystawa pt. „Pielgrzym Tysiąclecia” jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Kielcach na zaproszenie wojewody świętokrzyskiego.
– Oglądając te fotografie wraca się pamięcią do spotkań z papieżem – mówi wojewoda Agata Wojtyszek.
W 1987 roku w Katedrze Łódzkiej miała możliwość osobistego spotkania z Janem Pawłem II, uściśnięcia dłoni i zamienienia z nim kilku słów.
– Te emocje wracają podczas oglądania wystawy – mówiła wojewoda.
I dodała, że ma nadzieję, iż wszyscy zwiedzający ekspozycję wrócą do swoich szczególnych wspomnień z Janem Pawłem II.
Biskup Marian Florczyk, oglądając wystawę podkreślał, że wspomina Jana Pawła II przede wszystkim jako niezwykłego i mądrego człowieka, którego chciał słuchać cały świat. Biskup Florczyk mieszkał w Rzymie przez 7 lat, gdy papieżem był Jan Paweł II. Miał możliwość czasem być bliżej Ojca Św. i wspomina, że przede wszystkim był to fenomenalny człowiek.
– Swoje wartości czerpał z Boga, dlatego było w nim takie bogactwo człowieczeństwa – dodał biskup.
3 czerwca przypada rocznica wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Kielcach.
– Papież odwiedził dawny Pałac Biskupów Krakowskich, w którym znajduje się wystawa. Spotkał się także z wiernymi w Masłowie – przypomina senator Krzysztof Słoń.
Wtedy, podczas silnej burzy papież także grzmiał z ambony. Upominał się o wolność i szacunek dla drugiego człowieka, dla rodziny. Krzysztof Słoń wspomina dziś tamte ojcowskie słowa papieża i dodaje, że jego pontyfikat odcisnął fantastyczne piętno na losach całego świata, a szczególnie Polski.
Wystawę „Pielgrzym Tysiąclecia” można oglądać za darmo, w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach przez miesiąc. Ekspozycja została objęta patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej. Radio Kielce jest jej patronem medialnym.